Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zprávu nejmenovaného bezpečnostního experta Evropské unie, který prý na tuto skutečnost upozornil představitele EU pro Somálsko a Keňu.

"Existují závažné důvody k tomu, abychom se domnívali, že etiopská a somálská federální vláda stejně jako zástupce (mírových sil) Africké unie… příkazem či zanedbáním porušili pravidla Mezinárodního trestního soudu," citovala AP z prohlášení zaslaného elektronickou poštou. Podle jeho autora se měli vojáci dopustit přímých a nepřiměřených útoků na civilisty, což představuje válečný zločin.

Při zatím posledních krvavých střetech, v nichž somálské a etiopské síly bojích nasadily i vrtulníky a tanky, zahynulo v somálském hlavním městě přinejmenším 400 lidí. Téměř tisícovka dalších byla zraněna. Podle OSN za poslední dva týdny opustilo somálskou metropoli více než 50.000 obyvatel a celkový počet lidí, kteří milionovou metropoli opustili od začátku února, prý nyní dosáhl 124.000.

Zatímco mluvčí etiopského ministerstva zahraničí spekulace o válečných zločinech odmítl, somálské úřady se dosud nevyjádřily. Podle plánů Africké unie má být v Somálsku rozmístěno asi 8000 mužů ve zbrani, kteří budou dohlížet na bezpečnost v zemi; zatím však do státu v "africkém rohu" dorazilo jen 1500 ugandských vojáků.

Úkolem Mezinárodního trestního soudu (ICC) se sídlem v Haagu je soudit osoby obviněné ze zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů po celém světě. Tribunál již má několik žalob na ugandské povstalce z Armády božího odporu (LRA) a obvinění bylo vzneseno i proti vůdci konžských milicí Thomasi Lubangovi.