Piráti loď MV Amani, které se i s pětisettunovým nákladem oceli zmocnili minulý měsíc, nechali odplout ze své základny v Eylu s její osmičlennou posádkou bez nároku na výkupné po poradě se stařešiny místního klanu a se správními činiteli.

„Včera v noci po dlouhých debatách jemenskou loď propustili. Posádka je v bezpečí a žádné výkupné nebylo vyplaceno,“ potvrdil diplomatický zástupce odpadlické somálské provincie Puntaland Alí Abdí Avárí.

Podle zdrojů agentury AP se piráti vzdali výkupného ve výši dvou milionů dolarů, protože tato loď údajně dovážela do zchudlého regionu zboží.

Agresivita a opovážlivost somálských pirátů v Adenském zálivu přesto neklesá. O víkendu se pokusili zmocnit luxusního výletního parníku, na jehož palubě bylo 1000 pasažérů.

Kapitán lodi M/S Nautica ale nepropadl panice. Naopak všechny pasažéry uklidnil a nechal vyklidit palubu. Poté nařídil zvýšit rychlost a spustit obranné akustické zařízení generující bolestivé zvukové vlny s dlouhým dosahem. Stoosmdesátime¬trovému parníku se podařilo bez problémů pirátům, kteří na něj marně stříleli, uniknout.

„Neviděl jsem sice piráty pálit, ale slyšel jsem, jak tři kulky třeskly o trup lodi. Neměli jsme strach, protože nás kapitán požádal, abychom šli dovnitř a lehli si na zem. Potom přidal uhlí do kotle a ujel jim,“ sdělil agentuře AP jeden z výletníků Clyde Thornberg z Oregonu.

OSN podpořila akce proti pirátům

V tomto roce podnikli piráti ve vysoce frekventovaných vodách Adenského zálivu přes stovku výpadů, při nichž se zmocnili nejméně 40 lodí a na výkupném vydělali desítky milionů dolarů.

Třináct lodí s více než 250 rukojmími je stále v jejich držení, mezi nimi i saúdský tanker plný ropy v hodnotě 100 milionů dolarů a ukrajinská nákladní loď se 33 tanky.

Rada bezpečnosti OSN proto v úterý rozšířila se souhlasem somálské prozatímní vlády pravomoci členských zemí, povolující jejich námořním bojovým jednotkám útočit proti pirátům z bezvládné zóny v Somálsku.

Francouzský velvyslanec v OSN Jean-Maurice Ripert prohlásil, že tento krok bude mít silnou odezvu, a že na jeho základě zahájí Evropská unie od 8. prosince v somálských vodách námořní a letecké operace.

Jiří Mach