Slova komodora Královského námořnictva Keitha Winstanleyho, zástupce velitele spojenecké flotily operující v oblasti Afrického rohu, hovoří za vše. Válečné lodi, jež proti pirátům, kteří přepadávají obchodní plavidla směřující před úžinu Báb el-Mandeb do Rudého moře a Suezského průlivu, vyslala Británie a další evropské země, se utkávají s přízraky.

Jeden z mála úspěchů v boji proti novodobému pirátství zaznamenala včera indická válečná fregata Tabar, které se u jemenských břehů podařilo potopit plavidlo námořních lupičů vyzbrojených granáty, těžkými kulomety a raketomety. Při následné honičce v Adenském zálivu Indové dopadli jeden ze dvou rychlých člunů, na nichž se útočníci pokoušeli uprchnout.

„Odstrašující opatření jsou nedostatečná a pirátům hrozí jen minimální nebezpečí, že budou dopadeni,“ vysvětluje kořeny dramatické situace na západě Indického oceánu Noel Choong, ředitel střediska monitorujícího pirátské útoky vzniklého při Mezinárodním úřadu pro námořní plavbu (IMB), citovaný agenturou AFP.

Čtvrt miliardy USD za Sirius Star

V sobotu unesli námořní lupiči číhající na svou kořist v somálských vodách obří tanker Sirius Star se dvěma miliony barelů ropy, v pondělí íránskou nákladní loď registrovanou v Hongkongu vezoucí 25 000 tun pšenice a v úterý rybářský kutr s šestnáctičlennou thajskou posádkou.

Od začátku roku v dané oblasti přepadli téměř stovku plavidel, šestatřiceti z nich se zmocnili i s posádkou, přičemž na výkupném následně získali třicet milionů dolarů. V současnosti zadržují u somálských břehů sedmnáct lodí se dvěma sty padesáti muži na palubě.

„Piráti vysílají světu jasné poselství. Budeme si dělat, co budeme chtít, pomýšlet můžeme na jinak nemyslitelné věci,“ zdůraznil v rozhovoru pro agenturu Reuters koordinátor podpůrného programu IMB pro oblast východní Afriky Andrew Mwangura.

O tom, že námořní lupiči mohou nejenom pomýšlet na jinak nemyslitelné věci, nýbrž je také uskutečnit, svědčí právě případ saúdskoarabského tankeru. Piráti, kteří požadují výkupné ve výši čtvrt miliardy dolarů, což je hodnota plavidla včetně nákladu, s tankerem kotví u přístavu Eyl u břehů separatistické republiky Puntland na severu Somálska. Spojenecká válečná plavidla se na ně v obavách o osud pětadvacetičlenné posádky obávají zaútočit.

#flash|https://g.denik.cz/1/a1/pirati.swf|550|460|pirati#