Dodávky potravin a léků jsou přitom nezbytné pro tisíce uprchlíků, kteří opustili metropoli Mogadišo kvůli pokračujícím bojům, v nichž za poslední měsíc zemřelo bezmála 1500 lidí. Spojené státy proto znovu vyzvaly k vyslání mírových jednotek do této neklidné části východní Afriky.

Z metropole podle odhadů Spojených národů uprchlo od února na 320.000 lidí a každý den k nim přibývají stovky dalších. V provizorních přístřešcích bez přístupu k nezávadné vodě a jen s minimem jídla přežívají v relativně klidnějším vnitrozemí. Vedle hladu je ohrožují i infekční choroby, které se kvůli znečistěné vodě snadno šíří. Hlavní koordinátor humanitární pomoci OSN pro Somálsko Eric Laroche varoval již minulý týden před hrozící katastrofou v této zemi, pokud se těmto lidem nedostane okamžitá pomoc.

Somálská prozatímní vláda si však vymínila, že bude kontrolovat všechny dodávky potravin a léků, které do Somálska ze zahraničí přicházejí. V nedávné době tak údajně nebylo vpuštěno několik zásilek pomoci od Světového programu OSN pro výživu (WFP), neboť nebyly schváleny vládou. Tu k monitorování pomoci vedou blíže neupřesněné "bezpečnostní důvody", sdělilo AP somálské ministerstvo vnitra.

Tuto praxi potvrdil i vedoucí oddělení pro humanitární záležitosti OSN John Holmes. Navzdory ujištění somálské vlády o plné podpoře ze strany místních orgánů je podle něj zcela běžné omezování přístupu do skladišť, administrativní průtahy i obtěžování humanitárních pracovníků na kontrolních stanovištích.

Jejich činnost navíc ztěžuje bezpečnostní situace v zemi. V Mogadišu je v současnosti střelba na denním pořádku. V úterý vybuchla u projíždějící vojenské kolony nálož nastražená v automobilu a v areálu kasáren etiopských vojáků nedaleko metropole se odpálil sebevražedný útočník. K útoku, při němž zemřeli nejméně čtyři lidé, se dnes na internetu přihlásila skupina, která si říká Hnutí mladých mudžáhidů v Somálsku.

Pravost tohoto prohlášení zatím nemohla být podle agentury Reuters ověřena, objevilo se však na webových stránkách, které běžně používají islámští radikálové v Iráku a Afghánistánu.

Na bezpečnost v Somálsku mělo dohlížet 8000 vojáků Africké unie. Zatím v zemi působí pouze ugandský kontingent čítající asi 1500 mužů. Americké ministerstvo zahraničí proto podle agentury DPA v úterý znovu apelovalo na vyslání dalších jednotek do Somálska. Podle mluvčího úřadu Seana McCormacka musí zabránit vzniku vakua po odchodu etiopské armády, která na konci roku pomohla vládě potlačit povstalce ze Svazu islámských soudů.