Posádka plavidla Liberty Sun vyšla z útoku nezraněná, ale loď utrpěla škody, oznámila v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na majitele lodě. Plavidlo okamžitě požádalo o pomoc americké vojenské námořnictvo a nyní pluje pod eskortou. "Jsme vděční a potěšení, že nebyl nikdo zraněn a posádka i loď jsou v bezpečí," uvedla v prohlášení newyorská společnost Liberty Maritime Corp. Loď veze z Houstonu americkou pomoc do keňské Mombasy, upřesnila Liberty Maritime.

Šlo o druhý útok pirátů na americkou loď za poslední týden. V neděli zabili američtí odstřelovači tři somálské piráty a osvobodili kapitána nákladní lodi Maersk Alabama, kterého piráti drželi pět dní jako rukojmí. Po zuby ozbrojení piráti ze Somálska napadají čím dál tím častěji lodi plující rušnou námořní cestou přes Indický oceán a strategický Adenský záliv. Na kontě už mají desítky unesených lodí, stovky zadržovaných rukojmí a miliony dolarů vybraného výkupného.

Jen za úterý unesli somálští piráti dvě nákladní lodi a na třetí zaútočili. Podle analytiků jde o jasný signál, že se necítí nijak zastrašeni akcí amerických odstřelovačů ani obdobným zásahem francouzské armády, která osvobodila unesenou jachtu a zabila dva piráty.

(čtk)