Otřesy, síra ve vzduchu a všudypřítomný strach. Islandský poloostrov Reykjanes zažívá v posledních dnech prudké oživení sopečné aktivity. Kvůli probouzející se sopce Fagradalsfjall se muselo evakuovat kolem tří tisíc obyvatel města Grindavík, jehož osud je zatím nejistý.

Mnohé tak rychlý vývoj překvapil. Lidé ale zatím musí jenom čekat. Odborníci předpověděli, že pokud k erupci dojde, nastane nejpozději do tří týdnů. Experti mají hned několik teorií, jak by mohl výbuch vypadat.

Co může nastat po erupci islandské sopky. Scénářů je několik: 

Někteří si myslí, že by země mohla čelit nejhorší erupci sopky od výbuchu vulkánu Eldfell na souostroví Vestmannaeyjar v roce 1973, jiní odborníci přiznávají, že výbuch vůbec nemusí nastat. „Nejlepším scénářem je, že se magma během své dlouhé cesty ochladí a ztuhne,“ citoval portál CNN vulkanologa Dave McGarvieho z Lancasterské univerzity.

Výbušná Itálie

Výbuch nehrozí jenom na Islandu, odborníci se bojí také bezprostřední erupce vulkánu Flegrejská pole nacházejícího se u Neapole, který popisují jako tu nejnebezpečnější evropskou sopku. Nachází se v hustě obydlené oblasti, jež je v poslední době svědkem nebývalé seizmické aktivity. Nové poznatky na základě vědeckého modelu navíc naznačují, že vulkán vstoupil do fáze, kdy hrozí prolomení povrchu, úniky magmatického materiálu a erupce lávy. Výzkumníci však zdůrazňují, že výsledky studie nemají mít přímý dopad na opatření ovlivňující bezpečnost obyvatel.

Simulace možného výbuchu vulkánu Flegrejská pole:

| Video: Youtube

Flegrejské pole tvoří síť 20 kalder, sopečných kuželů a hydrotermálních vývěrů. Problémem je, že nad rozsáhlým podzemním komplexem sopky žije více než 1,5 milionu lidí a půl milionu lidí má podle portálu Live Science své domovy uvnitř její jedenáctikilometrové kaldery.

Jedna z nejnebezpečnějších sopek na světě

V neapolské oblasti se pravidelně monitoruje i další aktivní stratovulkán Vesuv, jenž se proslavil svou erupcí v roce 79 našeho letopočtu, která pohřbila několik starořímských měst, včetně Pompejí. Od té doby proběhlo dalších 36 erupcí, poslední v roce 1944. V současné době je nečinný (spící). Přesto ho odborníci kvůli své poloze blízko sídla tří milionů obyvatel, kteří by mohli být erupcí zasaženi, považují za jednu z nejnebezpečnějších sopek na světě. Jedná se o nejhustěji osídlenou sopečnou oblast vůbec.

Deset nejnebezpečnějších sopek na světě:

| Video: Youtube

V Itálii se nachází rovněž nejaktivnější evropská sopka, sicilská Etna. Během pouhých pěti týdnů v březnu 2021 vybuchla více než šestnáctkrát a ročně vybuchne přibližně dvěstěkrát. Přesto se nedá považovat za nebezpečnou, poslední erupce nezpůsobily ani zranění, ani evakuace obyvatel. Zajímavostí je, že erupce Etny jsou dokumentovány už více než dva tisíce let.

Aktivní světové sopky nahánějí hrůzu

V loňském roce vybuchlo hned několik světových sopek. Na konci roku poprvé po čtyřiceti letech vybuchla největší aktivní sopka na světě Mauna Loa na Havaji. Obyvatelé byli upozorněni hlavně na riziko padajícího popela, před kterým by se měli chránit rouškou.

Na Islandu panují obavy z erupce sopky na poloostrově Reykjanes:

Masivní výbuch způsobila také erupce sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v Tichém oceánu, při které v lednu 2022 zemřelo šest lidí. Později se zjistilo, že byla v mnoha ohledech rekordní. Vyvolala například ohromující množství blesků, jichž bylo celkově 200 tisíc.