„Open Society Foundations přesouvá své mezinárodní aktivity koordinované z Budapešti včetně zaměstnanců do německého hlavního města Berlína, protože v Maďarsku čelí rostoucím represivním v rámci politického a právního prostředí,“ napsala OSF v prohlášení na svém webu.

George Soros
Soros podlehl nátlaku Viktora Orbána. Jeho nadace opouští Maďarsko

„Vláda Maďarska znevažovala a zkreslila naši práci a potlačila občanskou společnost kvůli politickému zisku. Využívala přitom taktiky, které v dějinách Evropské unie nemají obdoby,“ řekl šéf nadace Patrick Gaspard.

Rozhodnutí Open Society Foundations následuje bezprostředně po kroku Orbánovy vlády, která v pondělí informovala parlamentní výbor pro spravedlnost, že hodlá zpřísnit sporný návrh zákona přezdívanému Stop Sorosovi. Jeho cílem je mimo jiné zpřísnit pravidla pro fungování nevládních organizací. Zaměřuje se přitom především na organizace financované ze zahraničí a to hlavně na ty, které podporuje sám Soros.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Orbánovi nakloněný maďarský týdeník vydal jmenný seznam jeho odpůrců

Pokud by zákon prošel v navrhovaném znění, mohl by ministr vnitra zakázat libovolnou nevládní organizaci věnující se oblasti migrace. A to tehdy, když by dospěl k názoru, že představuje hrozbu pro stát. Počítá se rovněž se zavedením pětadvacetiprocentní daně na zahraniční dary pro všechny nevládní organizace aktivní v oblasti migrace.

Orbán Sorose dlouhodobě obviňuje z politického vměšování a z aktivní podpory masové imigrace do Evropy. V uplynulých dvou letech utratila Orbánova vláda více než 100 milionů eur (2,12 miliardy korun) z veřejných prostředků na mediální kampaň, která měla očernit Sorose, Open Society Foundations a jejich partnery.

Maďarský premiér Viktor Orbán.
Silnější Orbán a úpadek demokracie, píší v zahraničí o maďarských volbách

V předvolební kampani před dubnovými parlamentními volbami Orbán Sorose vykresloval jako největšího nepřítele Maďarska, které ohrožuje přílivem uprchlíků. Výpady proti Sorosovi nicméně neustaly ani po volbách.