Podle dostupných informací je v případu v souvislosti s uplácením soudců stíhán i kontroverzní podnikatel Marian Kočner, který je už delší dobu ve vazbě v jiné kauze a který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Specializovaný trestní soud poslal do vazby kromě jiných bývalou náměstkyni na ministerstvu spravedlnosti a soudkyni Moniku Jankovskou, která podle dříve uniklé komunikace z Kočnerova mobilního telefonu například pomáhala tomuto podnikateli v obchodním soudním sporu proti televizi Markíza o proplacení jedné ze směnek.

Ozbrojená stráž přivádí podnikatele Mariana Kočnera (na snímku z 13. ledna 2020) do jednací síně specializovaného trestního soudu v Pezinku.
Razie na Slovensku: Zadržení soudců souvisí s několika kauzami

Kvůli padělání zmíněných směnek byl Kočner spolu s exministrem hospodářství a bývalým šéfem Markízy Pavolem Ruskem už nepravomocně odsouzen k dlouholetému vězení.

Ve vazbě skončil i soudce bratislavského krajského soudu Richard Molnár, který dnes podle svého advokáta předložil soudu své rozhodnutí vzdát se taláru.

Rozhodnutí není pravomocné

Celkově soud rozhodoval o vazbě pro osm obviněných. Jeho rozhodnutí není pravomocné, stížnosti podali jak prokurátor, tak vazebně stíhaní. Do vazby soud neposlal například bývalou soudkyni Miriam Repákovou, která vinu před soudcem přiznala. Repáková se vzdala taláru loni po propuknutí aféry o komunikaci Kočnera s představiteli slovenské justice včetně soudců a o jeho vlivu na rozhodování soudů.

Slovenští kriminalisté ve středu po rozsáhlé razii obvinili celkem 13 soudců, dále Repákovou a čtyři další osoby. Ústavní soud dal následně souhlas k rozhodování o vazbě pouze pro pět ze zmíněného počtu stíhaných soudců. Mezi obviněnými soudci je i místopředsedkyně slovenského nejvyššího soudu Jarmila Urbancová, která od loňského podzimu tuto nejvyšší soudní instanci na Slovensku řídí.

Slovenská policie
Slovenská policie zadržela několik soudců. Kvůli spojení s Kočnerem

Klíčovým svědkem v případu je podle dřívějších informací listu Denník N již bývalý místopředseda jednoho z bratislavských okresních soudů Vladimír Sklenka, který korupci popsal a který není mezi obviněnými. Sklenka například vypověděl, jak bral úplatky od Kočnera. Také někteří soudci se podle něj předháněli v tom, kdo mu nabídne větší úplatek, a to podle toho, pro kterou stranu daného sporu lobbovali. Rovněž Sklenka se vzdal taláru po propuknutí kauzy o své komunikaci s Kočnerem.