Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem. Navalnyj ho tedy podle soudu spáchal, když reagoval na video, v němž účinkující podporovali ústavní změny, které umožňují prezidentu Vladimiru Putinovi ucházet se o mandát i po jeho vypršení. Osoby, které zde hovořily, pak Navalnyj označil za zrádce a lokaje režimu. 

Navalnyj byl v prosinci 2014 odsouzen k 3,5 roku vězení podmíněně za údajnou zpronevěru 26 milionů rublů (asi 7,3 milionu Kč podle aktuálního kurzu) z ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Sama firma přitom v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu".

Začátkem letošního února soud změnil trest na nepodmíněný, protože Navalnyj se podle soudkyně vyhýbal kontrolám. 

Kritik Kremlu tvrdí, že je politicky pronásledován a že jej odsoudili jen proto, aby nesměl kandidovat proti Putinovi na prezidenta, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.

Navalnyj: Absurdní obvinění 

Sám Navalnyj u soudu ve svém projevu, ve kterém zmínil Bibli i knižní sérii Harryho Pottera, uvedl, že obvinění jsou „absurdní“, protože se nemohl hlásit policii, když se zotavoval z útoku nervově paralitickou látkou typu novičok.

Soud mu do výkonu trestu započítal také deset měsíců, které opoziční předák už dříve strávil v domácím vězení. Odvolací soud dnes změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení.

"Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé," řekl Navalnyj ironicky v reakci na verdikt soudu. 

Hlavního oponenta prezidenta Vladimira Putina zadrželi 17. ledna hned po příletu do Moskvy z léčení v Německu. Vězeňská služba jej viní, že "systematicky porušoval" režim dříve uloženého podmíněného trestu.

Navalnyj se v Berlíně od loňského srpna léčil z otravy látkou ze skupiny novičok. Tuto otravu potvrdily západní laboratoře i Organizace pro zákaz chemických zbraní, ale Moskva ji popírá. Stejně tak odmítá opozičníkova tvrzení, že jeho likvidaci nařídil přímo Putin a že se ho pokusilo odstranit komando tajné služby FSB.

Proti uvěznění Navalného se v Rusku zdvihla vlna nevole. Navzdory úředním zákazům a policejním hrozbám vyšly desetitisíce Rusů do ulic s požadavkem, aby kritik Kremlu byl osvobozen. Policie pozatýkala podle médií rekordní počty lidí – přes 11 tisíc.