Rozsudek, který ještě není pravomocný, nicméně o polovinu snížil pokutu, již neonacistům v březnu uložil Spolkový sněm. Ve zprávě za rok 2007 NPD podle spolkového správního soudu nedostatečně doložila 1,4 milionu eur (37 milionů korun) ze státních příspěvků, čímž porušila zákon o politických stranách.

Ke stejnému závěru jako justice došel před tím i příslušný správní orgán Spolkového sněmu, který má kontrolu financování politických stran v Německu na starosti. Dolní komora německého parlamentu NDP za to potrestala sankcí 2,5 milionu eur (67 milionů korun), proti níž se radikálové odvolali k soudu.

Další rána před volbami

Před zářijovými parlamentními volbami je takto vysoká pokuta další ranou pro tuto extremistickou stranu, která se podle některých zdrojů potácí na hraně finančního kolapsu. Již dříve musela vrátit státní příspěvky ve výši 870.000 eur (23 milionů korun) za nedostatky v účetní zprávě z 90. let. Loni byl navíc za zpronevěru odsouzen dlouholetý pokladník NPD Erwin Kemna, který ze stranické kasy převedl na svou soukromou firmu asi 800.000 eur (21,5 milionu korun). Předseda NPD Udo Voigt podle agentury Reuters připustil, že strana se nachází v "existenční krizi".

Analytici varují

NPD, která má asi sedm tisíc členů, pronikla do východoněmeckých zemských parlamentů v Sasku a Meklenbursku-Předním Pomořansku. Na celostátní úrovni
se jí to zatím nepodařilo. Analytici varují, že může těžit z prohlubujících se hospodářských potíží Německa. Před šesti roky se berlínská vláda tuto stranu pokusila zakázat, německý ústavní soud to ale odmítl.