Elmer, jenž je stíhán za to, že minulé pondělí předal serveru WikiLeaks údaje o bankovních kontech, je ve vazbě od středy, kdy byl vyslechnut policií. Proti vazbě se hodlá v nejbližších dnech odvolat.

Bývalý pracovník pobočky švýcarské banky Julius Bär na Kajmanských ostrovech je ve vazbě držen kvůli údajnému riziku zničení důkazů a kvůli silnému podezření, že je vinen, citovala advokáta švýcarská agentura ATS.

Elmer, jehož policie vyslechla už ve středu, se hodlá ke kantonálnímu soudu v Curychu odvolat do deseti dní, uvedl na svých internetových stránkách Blattner v prohlášení, které nese sobotní datum 22. ledna.

Předal disky Assangeovi

Podezřelý muž minulé pondělí v Londýně předal dva CD disky s informacemi o majitelích bankovních kont údajně podezřelých z daňových podvodů přímo zakladateli kontroverzního serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi.

V rozhovoru, který předminulý týden otiskl britský nedělník The Observer, Elmer řekl, že informace o daňových únicích se týkají asi 2000 „jednotlivců s velkým jměním“, nadnárodních společností a finančních institucí. Podle něj pocházejí z USA, Británie, Německa, Rakouska i Asie. Je mezi nimi údajně asi 40 politiků.

Minulou středu byl Elmer odsouzen k podmínečné pokutě 7200 švýcarských franků (asi 135.000 korun) za dřívější vynášení tajných bankovních informací a zastrašování zaměstnanců banky, pro niž dříve pracoval. I proti tomuto rozsudku se Elmer odvolal. Následné zatčení Elmera v nové kauze v neděli kritizoval i Assange. Podle něj by Švýcarsko raději mělo vyšetřit daňové úniky, které prý Elemer odhalil.