Soud nařídil převzetí správy nad Krejčířovými luxusními auty i nemovitostmi za miliony randů. Úřady mají rovněž povoleno zmrazit jeho účty i účty jeho rodiny a spolupracovníků. Nařízení se konkrétně týká Krejčíře, jeho manželky Kateřiny, syna Denise a 14 dalších obchodních partnerů.

Berní úřad ve své žádosti soudu tvrdil, že Krejčíř používal svou manželku a její firmu Groep Twee Beleggings k různým podvodům týkajícím se daně z přidané hodnoty i dalších daní. Na daních z příjmu fyzických osob tak Krejčíř osobně podle SARS dluží 114 milionů randů (220 milionů Kč), dalších 59 milionů randů (114 milionů randů) dluží právě společnost jeho manželky.

Mohl by zmizet

„Veškerá aktiva jsou nyní pod správou a dohledem kurátora," uvedl mluvčí berního úřadu Adrian Lackay. Vyšetřování daňových podvodů i nadále pokračuje. Jak mluvčí dodal, k obstavení majetku bylo přistoupeno kvůli tomu, že „existuje reálné riziko, že by mohl zmizet". Absolutní hodnotu Krejčířova majetku prý zatím neznají.

Podle jihoafrických médií vlastní český podnikatel například 32 automobilů, včetně vozů typu Porsche, a rovněž několik vodních skútrů a čtyřkolek. Obstaven byl i jeho dům na předměstí Johannesburgu za 13 milionů randů (25 milionů Kč) a také jachta za 3,5 milionu randů (6,8 milionů Kč).

Radovan Krejčíř je kvůli podezření z únosu a pokusu o vraždu od loňského listopadu ve vazbě, všechny jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci byly zamítnuty. V Jihoafrické republice, kde žije od roku 2007, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být deportován. V České republice byl pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.