Kontroverzní Čech neuspěl už se svou třetí žádostí o propuštění na kauci a nepomohlo mu ani tvrzení, že po dnešním zatčení manželky se musí postarat o jejich malého syna. Proti opětovnému zamítnutí žádosti se Krejčířovi právníci chtějí znovu odvolat k soudu vyšší instance.

Soudce Reginald Dama sice uznal, že některá fakta, která obhajoba k žádosti předložila, jsou nová. Nepřesvědčila ho ale natolik, aby Krejčíře po listopadovém zatčení pustil na svobodu. Podnikatel tak dál zůstane ve vazební cele, kde dnes skončila i jeho žena Kateřina, zatčená kvůli držení kradeného automobilu. Vyšetřovatelé ji prý navíc chtějí obvinit z podvodu.

Právě jejího zadržení se Krejčíř pokusil využít při dnešním slyšení a argumentoval tím, že se musí postarat o čtyřletého syna. Dospělého syna Denise se podle něj policie také snaží zatknout a babička je ve špatném zdravotním stavu, který jí údajně péči o vnuka neumožňuje; navíc prý nemluví anglicky. Tato tvrzení ale odmítla prokuratura, podle níž má Krejčíř v domácnosti ještě služky a péči může převzít i sociální úřad.

Krejčíř čelí obviněním z únosu

Podobně se k této záležitosti postavil i soudce Dama, který uvedl, že Krejčířův starší syn zatím zatčen nebyl a péče o toho mladšího nemůže hrát ústřední roli v posuzování tohoto případu. Neuznal ani argumenty obhajoby, že český podnikatel nemá žádný platný pas a soudu nabízel, že cestovní doklady odevzdá i jeho rodina. Podle Damy skutečnost, že někdo nemá pas, ještě neznamená, že nemůže ze země uprchnout.

Krejčíř čelí spolu s pěti údajnými komplici obviněním z únosu a mučení bratra drogového kurýra, který měl údajně pro podnikatele do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů Kč). Kurýr i s drogami ale zmizel a Čech ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat. Krejčíř všechna obvinění popírá. Tento případ dnes soud neřešil a k jeho projednávání se vrátí v květnu.

V pondělí má před zvláštním soudem pro hospodářskou kriminalitu v Pretorii stanout Kateřina Krejčířová, kterou speciální jednotka pro boj s organizovaným zločinem ráno zatkla u magistrátního soudu na johannesburském předměstí Palm Ridge během přestávky manželova stání. Mluvčí jednotky přezdívané Jestřábi (Hawks) Paul Ramoloko uvedl, že byla zadržena kvůli nálezu kradeného auta v Krejčířově sídle v Bedfordview. „Připojíme k tomu obvinění z podvodu, o jejich povaze ale teď nemůžeme mluvit," řekl deníku The Star Ramoloko.

U soudu i syn Denis?

Spolu s Krejčířovou má před soudem stanout ještě jeden obviněný a spekuluje se, že by to mohl být syn Denis. Policie potvrdila, že plánuje v této kauze ještě zatýkat, neupřesnila ale koho.

Krejčíř žije s rodinou v JAR od roku 2007. Přesídlili tam ze Seychel, kam podnikatel utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v České republice. V Jihoafrické republice, kde ho média spojují s řadou zločinů, Krejčíř požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován. V České republice byl loni pravomocně odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik.