Bowers, který byl v sobotu zraněn při zásahu policie, během krátkého slyšení neprojevoval emoce. Uvedl své jméno a že porozuměl 29 obviněním, která byla proti němu vznesena. Dále řekl, že mu chybí finanční prostředky na zaplacení právníka, který by ho zastupoval.

„Robert Bowers zavraždil 11 lidí, kteří vykonávali své náboženské přesvědčení,“ uvedl před soudem státní zástupce Scott Brady. Dodal, že velká porota uslyší detaily o zločinu do 30 dní.

Obžaloba proti němu zahrnuje porušení amerických zákonů o občanských právech. Podle federálních státních zástupců se jedná o zločiny z nenávisti. V případě odsouzení hrozí útočníkovi trest smrti, který pro něj žádá i prezident Trump.

Slyšení u soudu provázela silná bezpečnostní opatření, která zahrnovala i policisty se psy a ostřelovače na soudní budově.

Trumpa v Pittsburghu nechtějí, přesto pojede

Masakr v synagoze posílil debatu o vyhrocené rétorice amerického prezidenta Trumpa před blížícími se listopadovými volbami, která podle kritiků posiluje pravicový extrémismus.

Jeho administrativa to sice odmítá, přesto však skupina židovských vůdců poslala Trumpovi otevřený dopis v němž píše: „Nejste vítaný v Pittsburghu, dokud plně neodsoudíte bílý nacionalismus.“

Navzdory tomu Trump a jeho manželka Melania v úterý Pittsburgh navštíví, aby „vyjádřili podporu amerického lidu a truchlili s pittsburghskou komunitou,“ uvedla na tiskové konferenci mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.