Lozano se podle očekávání dnešního zahájení nezúčastnil; Pentagon už dal dříve najevo, že by jej nevydal, ani kdyby o to Řím požádal. Soudce brzy po zahájení odročil přelíčení z technických důvodů na 14. května. Lozanův obhájce Alberto Biffani podotkl, že by jeho klient mohl zpochybnit příslušnost italského soudu.

Calipari přišel o život 4. března 2005 při incidentu v Iráku, když přepravoval na bagdádské letiště novinářku Giulianu Sgrenovou osvobozenou po měsíci iráckého zajetí. Na letišti již čekal na novinářku letecký speciál do Říma. Lozano, hlídkující na silničním kontrolním stanovišti, zahájil za nejasných okolností na automobil palbu. Druhý italský agent a Sgrenová byli zraněni, novinářká žádá o soudní náhradu škody.

Vztahy mezi Itálií a USA nejsou ideální

Případ vyvolává pozornost italských i zahraničních médií a do vztahů mezi Itálií a USA vnesl napětí, jež se nepodařilo zcela uklidnit dodnes.

"To, že není u soudu přítomen, si vybral sám. Není to překážka zjištění pravdy," řekl novinářům zástupce Calipariho vdovy Franco Coppi. Lozano je obžalován z úmyslného zabití a z dvojnásobného pokusu o vraždu.

Lozano se ještě před zahájením soudu v amerických médiích hájil tím, že neměl jinou volbu než střelbu, a že vypálil varovný signál do vzduchu, než začal střílet na auto.

Americká strana považuje incident za uzavřený, její armádní vyšetřovací komise dospěla k závěru, že Lozano i další příslušníci hlídky postupovali podle nařízení a že italské vozidlo přijíždělo ke kontrolnímu bodu nepřiměřenou rychlostí.

Itálie toto stanovisko nikdy nepřijala a odmítla podepsat společné závěry vyšetřování. Podle italských expertů přišel Calipari o život následkem chybného postupu americké hlídky, jejíž příslušníci neměli dostatek zkušeností, chybně označili kontrolní stanoviště a v okamžiku incidentu byli navíc i vyčerpaní a napjatí.

Lozanovu nevinu deklaroval v předcházejících dnech veřejně i jeho italský obhájce ex offo Fabrizio Cardinali, když dal najevo přesvědčení, že jeho klient bude osvobozen, protože "postupoval podle nařízení a varoval posádku auta dávkou do vzduchu. Irák je válečná oblast, tam se nežertuje," zdůraznil. Podle Cardinaliho si proces nicméně vyžádá nejméně rok či rok a půl, než bude případ definitivně uzavřen.