Jak stojí ve zprávě ruské agentury TASS, Peskov poznamenal, že jde o "staré téma", z něhož už dlouho těží pouze "horké hlavy". „Není zde nic nového,“ dodal.

Rusové víceméně odmítají vše, co jim bylo řečeno. „Samozřejmě, že obecně s termínem "sovětská okupace" nesouhlasíme. Rovněž nesouhlasíme ani s tím, že bychom se měli bavit o jakékoli kompenzaci,“ prohlásil mluvčí.

Podle něj se často přehlíží druhá stránka věci. „Nemělo by se zapomínat na příspěvek k infrastrukturnímu, hospodářskému a sociálnímu rozvoji pobaltských států, a to právě během sovětského období,“ podotkl Peskov.

Spor může dojít až před OSN

Jednalo se o reakci na úterní prohlášení kanceláře estonského ministerstva spravedlnosti. Nejvyšší muž tamního úřadu Urmas Reinsalu spolu se svým lotyšským protějškem Dzintarsem Rasnačsem totiž zvažují, že Rusy vyzvou k zaplacení škod, které země během sovětské okupace v roce 1940 utrpěly.

Ve společném příspěvku obou zemí stojí, že je důležité si ono období pamatovat, přičemž Rusko by jako právní nástupce mělo kompenzovat škody, které tehdy Sověti napáchali. Celý spor jsou oba státy údajně připraveny v rámci mezinárodního práva hnát až před Organizaci spojených národů.

Prohlášení o nutnosti usilovat o kompenzaci podepsali již v roce 2015 zástupci jak Lotyšska a Estonska, tak i Litvy. Vilnius se později nechal slyšet, že pouze Litva vypočítala celkovou částku až do výše téměř 664,5 miliardy korun (30 miliard dolarů).

Obsazení Litvy, Lotyšska a Estonska Rudou armádou proběhlo v červnu 1940 poté, co sovětská vláda předala státníkům všech tří republik dokumenty, v nichž země obvinila z porušování smluv o vzájemné pomoci. Sama využila dodatku o neútočení, který dříve uzavřela s Hitlerovým Německem.

Poté, co Sověti obsadili všechny tři země, proběhly parlamentní volby. V těch mohly být voleny pouze strany, které pro režim nebyly "závadné", načež právě ty později připojení všech tří nezávislých republik k Sovětskému svazu schválily. Jeho součástí byly Lotyšsko, Estonsko a Litva až do začátku 90. let – Litva do 11. března 1990, Estonci a Lotyši do 20., respektive 21. srpna 1991.

V roce 2004 vstoupily všechny tři země do Severoatlantické aliance.