Než v roce 2001 světlo světa spatřila nyní filmová klasika, hollywoodská adaptace trilogie Pán prstenů v režii Petra Jacksona, byli tady Chraniteli. Diváci Leningradské televize v roce 1991 viděli sovětskou televizní adaptaci románu Společenstvo prstenu. Pak se snímek na třicet let záhadně ztratil. Nyní jej zatím neznámý autor nahrál na Youtube.

Jak píše The Guardian, nízkorozpočtový snímek vypadá jako z jiné galaxe. „Kostýmy a scéna jsou primitivní, speciální efekty směšné. A mnohé scény vypadají spíše jako divadelní produkce než film," napsal list. Takže třeba Gluma lidé uvidí se silně nalíčenýma očima a rtěnkou a v kostýmu s okružím a volány. A i u ostatních postav by šlo podle kostýmů snadno hádat pohádku z dob renesance.

Jakkoliv absurdně film z počátku devadesátých let vypadá, nejen mezi ruskojazyčnými fanoušky Pána prstenů vyvolalo jeho zveřejnění pozdvižení. Na Youtube má již téměř milion a půl shlédnutí.

O jeho existenci přitom dlouho většina lidí ani netušila. V televizi jej odvysílali pouze jedenkrát, a pak se ztratil v hlubinách archivu. „Fanoušci archivy prohledávali, ale desítky let se jim tento film najít nepodařilo," napsal ruskojazyčný server World of Fantasy.

| Video: Youtube

Podle The Guardianu mělo na zmizení podíl zřejmě více okolností. Jednak v tehdy ještě stále existujícím Sovětském svazu bylo poměrně těžké pracovat s dílem, v němž se objevuje aliance mužů a nadpřirozených bytostí, bojující proti totalitní východní moci. Problém ovšem nastal i s překlady a s vysvětlením všech reálií, o kterých Tolkien píše, pro běžného Sověta.

Komentátoři na internetu se pozastavují i nad soundtrackem. Ten složil Andrei Romanov z rockové skupiny Akvarium. V sovětské verzi se dokonce objevují i postavy, které Jackson ve své hollywoodské adaptaci z děje vynechal, například postava Toma Bombadila. Fanoušci v komentářích na Youtube nešetří ohromením, chválou ani ironií. „Lepší než originál - J.R.R. Tolkien," napsal jeden z uživatelů vtipnou recenzi.

Pán prstenů navíc není jedinou adaptací Tolkiena, do které se Leningradská televize vrhla. Podle The Guardianu v roce 1985 odvysílala hodinovou adaptaci Tolkienova Hobita.

| Video: Youtube