Favoritem voleb je stejně jako v prosinci dosud vládnoucí Lidová strana (PP) úřadujícího premiéra Mariana Rajoye. Konzervativní politik, v jehož prospěch hraje tříprocentní hospodářský růst a relativně stabilní voličská základna, může podle průzkumů dovést svou stranu k zisku až 30 procent hlasů, což by bylo mírné zlepšení proti prosinci.

Jeho konkurentem bude zejména nekonvenční symbol mladé levice Pablo Iglesias, který svou protestní formaci Podemos během kampaně sjednotil s komunistickou levicí a nyní má podle voličských anket šanci ziskem až 25 procent hlasů předstihnout socialisty (PSOE). Formace vystupující nyní pod názvem Unidos Podemos (Sjednoceni můžeme) bere hlasy zejména právě slábnoucím socialistům, kterým průzkumy přisuzují málo přes 20 procent hlasů a drobný ústup z prosincových výsledků. Čtvrtí patrně stejně jako před půl rokem skončí liberální Ciudadanos, pro něž by byla úspěchem patnáctiprocentní hranice hlasů.

Žádná ze stran však téměř jistě nedosáhne na většinu křesel ve 350členné dolní komoře parlamentu, a tak znovu nastanou koaliční vyjednávání, na která si v zemi, dříve dlouhodobě vedené jednobarevnými stabilními vládami, politici zvykají teprve od prosince.

S dosažením většiny nemohou podle projekcí médií převádějících hlasy na mandáty počítat v případné koalici ani obě pravicové, ani dvojice levicových stran. Do vyjednávání se tak zřejmě bude muset zapojit více uskupení, jejichž programy se mnohdy dosti liší.

Rajoy, který nehodlá nic měnit na přísné kontrole rozpočtových výdajů a striktním odmítání referenda za nezávislost Katalánska, může podle komentátorů vytvořit velkou koalici se socialisty i Ciudadanos, v níž by však spornou oblastí byla ekonomická témata, zde by patrně musely obě tradiční strany ustoupit. Politická konkurence vyčítá lidovcům neschopnost podpořit sociálně slabší vrstvy obyvatel a vyrovnat se s kolísající nezaměstnaností, která sice loni klesla z 25 až ke 20 procentům, letos však opět začala růst.

Dříve nebývalou ochotu jednat dal v posledních dnech najevo i Iglesias, který připustil, že nebude za každou cenu trvat na vypsání referenda o katalánské nezávislosti. "Navrhujeme referendum, ale jsme ochotni jednat o všem. Nechceme vytvářet nepřekročitelné linie a rádi bychom slyšeli jiné návrhy," řekl tento týden v rozhlasovém rozhovoru Iglesias, čímž podle mnohých výrazně zvýšil koaliční potenciál své strany. Další tři hlavní formace nechtějí hlasování o samostatnosti Katalánců připustit.

Místnosti se otevřou v neděli

Kvůli znechucení půlročními bezvýslednými jednáními o sestavení vlády, během nichž podle kritiků nedala žádná ze stran najevo vůli k nutnému kompromisu, může tentokrát hrát důležitou roli očekávaná nižší volební účast než v prosinci. Podle průzkumů zůstane doma až třetina voličů, přibližně o pět procentních bodů více než při minulém hlasování. To může podle analytiků poškodit především levicové strany, jejichž mladí voliči marně toužící po změně hodlají volby bojkotovat nejvíce.

Lidovce může naproti tomu poškodit aféra ministra vnitra Jorgeho Fernándeze Díaze, který od úterka čelí silnému tlaku na odstoupení kvůli zveřejněné nahrávce, podle níž se zřejmě snažil diskreditovat katalánské nacionalisty před předloňským referendem o nezávislosti regionu. Politik, který se podle nahrávky pokoušel v rozhovoru tlačit na šéfa katalánského protikorupčního úřadu a přimět jej k vyšetřování údajné korupce vedení separatistických stran, vinu odmítá a odstoupit nehodlá.

Volební místnosti se pro více než 36 milionů španělských voličů otevřou v neděli v 9:00. Hlasování skončí ve 20:00 a ihned poté budou známy první odhady výsledků. Sečtení téměř všech hlasů se dá čekat do půlnoci.