Madrid dal totiž najevo, že hodlá v postoji vůči britské kolonii na Pyrenejském poloostrově přitvrdit. „Párty skončila," řekl španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo listu ABC.
Odkázal se přitom podle agentury Reuters na částečně shovívavější politiku vůči Gibraltaru, kterou zaujímala předchozí španělská socialistická vláda.
Španělsko uvažuje o zavedení poplatku za překročení hranice ve výši 50 eur (téměř 1300 korun).
Ten by se vztahoval na turisty a obyvatele Gibraltaru, kteří hranici překračují při cestě do práce. Úřady by podle něj také mohly zkoumat kvůli daním tisíce obyvatel Gibraltaru, kteří ve Španělsku vlastní nemovitost.
Dalším ze zvažovaných opatření je podle ministra uzavření vzdušného prostoru pro letadla směřující na letiště v Gibraltaru.
To se pochopitelně nezamlouvá britské straně, jejíž reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Jsme vážně znepokojeni událostmi na španělsko-gibraltarské hranici," vzkázal mluvčí britského premiéra Davida Camerona a dodal, že Londýn požaduje od španělské vlády vysvětlení ohledně chystaných opatření.
Ještě dál šli gibraltarští labouristé, kteří jsou tamní nejsilnější stranou. Jejich šéf Fabian Picardo zpravodajské stanici BBC řekl, že hrozby hraničními poplatky „spíš připomínají prohlášení Severní Koreje než partnera v EU". Picardo tvrdí, že poplatky by byly porušením unijní zásady svobody pohybu.
Tři sta let hádek pokračuje
Spory o svrchovanost Gibraltaru trvají tři staletí
a jsou zdrojem občasných diplomatických třenic mezi Madridem a Londýnem.
Současná vláda pravého středu v čele s premiérem Marianem Rajoyem ve svých nárocích na území zastává tvrdší postoj, napsala agentura Reuters. Napětí mezi Španělskem a britským územím opět začalo růst před jedenácti dny, když lodě nedaleko Gibraltaru začaly do moře shazovat betonové bloky.
Gibraltar tehdy sdělil, že vyrábí umělý útes, který pomůže populacím ryb. Podle Picarda „spíš zamrzne peklo", než aby Gibraltar umělý útes odstranil.
Španělsko však tvrdí, že útes bude překážet jeho rybářským lodím, a zpřísnilo hraniční kontroly, což na hranicích Španělska a Gibraltaru vyvolalo dlouhé fronty.
Lidé tak museli na čekat až sedm hodin. Gibraltarské úřady si později v britském listu The Guardian stěžovaly, že někteří čekající v dlouhých frontách na slunci kolabovali. Britský ministr zahraničí William Hague tehdy kvůli průtahům na hranicích volal svému španělskému protějšku.
Jak je ale vidět z vývoje
v posledních dnech, napětí to příliš nezmírnilo.