"Naléhavé: Právě mě v Madridu zadržela španělská policie na základě ruského zatykače prostřednictvím Interpolu. Právě mířím na policejní stanici," uvedl Browder ve středu ráno na svém Twitteru. Později zveřejnil i snímek daného zatykače. Na případ upozornila CNN.

 Španělské orgány potvrdily, že byl Browder v Madridu zatčen, ale dodaly, že byl záhy opět propuštěn.

"Důvodem k jeho zatčení byl mezinárodní zatykač, který na Browdera vydalo Rusko. Na policejní stanici jsme ale zjistili, že je tento zatykač neplatný, proto byl opět propuštěn," sdělil CNN mluvčí španělské národní policie.

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko.
Zavražděný novinář Babčenko v Česku o azyl nepožádal. V Rusku mu vyhrožovali

V Chicagu narozený britský občan Bill Browder je zakladatelem a generálním ředitelem mezinárodního investičního fondu Hermitage Capital Management. Svého času byl největším investorem na ruském akciovém trhu a současně také příznivcem ruského prezidenta.

To všechno se ale změnilo v roce 2005, kdy ho ruské orgány označily za hrozbu pro národní bezpečnost a vypověděly ze země. Podle Browdera byla skutečným důvodem jeho vyhoštění kritika vedení ruské společnosti. Rusové navíc zatkli a uvěznili jeho právníka Sergeje Magnitského, který zemřel v roce 2009 v ruském vězení za nevyjasněných okolností, ale zjevně i na následky fyzického napadení a zanedbání léčby. Za mřížemi se Magnitskij ocitl kvůli údajnému podezření z daňových úniků, ve skutečnosti ale spíš proto, že krátce předtím obvinil skupinu vysokých hodnostářů z miliardových machinací na úkor Browderova fondu Hermitage Capital a ruského rozpočtu.

Browder poté začal usilovat v parlamentech demokratických zemí o zavedení takzvaného Magnitského zákona, který umožňuje zákonodárcům zmrazit konta a zakázat vstup do země zahraničním vládním činitelům, kteří se podílejí na porušování lidských práv. Finančník se nijak netajil tím, že tento zákon umožňuje postihovat zejména některé představitele ruského režimu. V roce 2012 se mu podařilo prosadit Magnitského zákon ve Spojených státech.

Po odchodu ze španělské policejní stanice napsal Browder na svůj Twitter: "Dobrá zpráva, španělská národní policie mě právě propustila poté, co generální sekretariát Interpolu v Lyonu oznámil, že se nebude novým ruským oznámením zabývat. Je to už pošesté, co Rusko v mém případě Interpol zneužilo."

Browder už dřív prohlásil, že Putin několikrát zkusil využít mezinárodní policejní organizace Interpol k jeho dopadení. "Naštěstí bral Interpol všechna předchozí oznámení jako zjevně politicky motivované pokusy mě umlčet. Každý zatykač včetně toho posledního proto zamítl. Putin mi ale nevyhrožuje jen prostřednictvím Interpolu. Ruští agenti mě už zkoušeli zastrašit i prostřednictvím e-mailu, hlasové pošty a textových zpráv, v nichž mi hrozily únosem a smrtí," sdělil Browder v loňském roce CNN.

Arkadij Babčenko
V Kyjevě zastřelili ruského opozičního novináře Babčenka. Loni žil v Česku

Ruský soud odsoudil loni v prosinci Browdera v nepřítomnosti k devíti letům nepodmíněně za údajný úmyslný bankrot a daňové úniky. Browder navíc dostal devítileté vězení už v roce 2013, kdy byl souzen spolu s již nežijícím Magnitským, jenž byl i tak posmrtně odsouzen za daňový únik.

Britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson ve středu uvedl, že je velmi rád, že byl Browden propuštěn.