Policie spustila rozsáhlou protiteroristickou akci Klec, díky níž se už během dopoledne podařilo dopadnout třetího podezřelého (další dva byli zadrženi přímo na místě útoku v Barceloně). Nyní policie oznámila, že zadržela čtvrtého.

Moussa Oukabir, jehož policie podezřívá z řízení dodávky použité při teroristickém útoku
Teror v Barceloně: španělská policie už zatkla tři podezřelé, řidič prchá

K útoku v Barceloně došlo ve čtvrtek odpoledne, kdy dodávka se třemi muži najela do lidí na populární barcelonské třídě La Rambla. Na následky útoku zemřelo do této chvíle 14 lidí, víc než sto bylo zraněno. Policie zadržela dva z útočníků, řidič dodávky ale uprchl. Podle dosavadních informací by tímto řidičem mohl být osmnáctiletý radikál Moussa Oukabir, který je dosud na útěku.

Barcelona, teroristický útok
V Barceloně vraždil Islámský stát, počet obětí vzrostl na čtrnáct

Právě ten si měl pronajmout podle španělských médií dva vozy, z nichž jeden použil při útoku (a sám ho řídil), druhý, který byl o několik hodin později nalezen ve městě Vic severně od Barcelony, měl zřejmě sloužit k útěku. Moussa Oukabir nebyl podle informací z pátečního odpoledne zatím dopaden, není tedy ani jedním ze čtyř zadržených.

Oukabir získal španělské občanství před 12 lety. Dosud neměl s policií problémy, avšak už dříve zveřejňoval na sociálních sítích příspěvky o muslimech a o syrském městě Aleppu, zničeném během probíhající občanské války. Na otázku „kdybys mohl být jeden den být úplným vládcem světa, co bys udělal?” odpověděl „Zabil bych všechny nevěřící a nechal jen muslimy”.

Útok v Cambrils
Druhý útok ve Španělsku – vůz najel do lidí v městečku Cambrils

Zhruba o osm hodin později po barcelonském útoku došlo k dalšímu ataku v přímořském letovisku Cambrils, kde se do lidí pokusil vůz Audi A3 s pěti muži. Zranil sedm lidí, policie ale vzápětí všech pět útočníků zastřelila.