Španělská vláda nechce obnovovat dialog o Katalánsku, k němuž ji vyzýval jak katalánský premiér Carles Puigdemont, tak evropské mocnosti. Situace tak zřejmě hrozí další konfrontací. Ani Katalánci totiž nechtějí ustoupit a hodlají začátkem příštího týdne vyhlásit nezávislost. Zdroj z katalánské regionální vlády AFP prozradil, že nezávislost může být vyhlášena už v pondělí.

Puidgemont už dříve prohlásil, že výsledek nedělního referenda Katalánce opravňuje k vyhlášení samostatného státu a že jeho vláda z tohoto požadavku neustoupí ani o milimetr.

Nepomohla ani výzva ke sjednocení ze strany španělského krále Filipa VI., podle nějž se však organizátoři referenda dostali "mimo zákon". Puidgemont jeho vyjádření kritizoval: "Takhle ne. Zklamal jste většinu Katalánců," vzkázal katalánský premiér králi.

Politiku centrální španělské vlády označil podle AFP za "neuspokojivou".

Podle představitelů Evropského parlamentu byl jedinou schůdnou cestou k řešení španělské politické krize dialog. K jednání Madridu a Barcelony vyzval obě strany například předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella. I ten varoval katalánskou vládu před očekávaným vyhlášením nezávislost sa tím, že podobný krok by ohrozil celý systém v Evropě.

Podle Pittelly navíc bylo na referendu nejpodstatnější to, že se nekonalo v souladu se španělskou ústavou. Také podle šéfa liberálů v Evropském parlamentu Guye Verhofstadta referendum postrádalo jakoukoli základní demokratickou legitimitu.

Podobný názor zastává španělská vláda, která nyní navíc jakýkoli dialog odmítla. Patová situace se tak proměnila v nejhorší politickou krizi Španělska za řadu desetiletí.