Po Itálii je Španělsko druhou evropskou zemí, kterou nynější koronavirová pandemie zasáhla nejvíce. Španělská vláda v sobotu nařídila uzavřít restaurace, kavárny, bary, kina a obchody s výjimkou prodejen se zbožím běžné potřeby.

Kromě toho bude od pondělka platit i omezení pohybu obyvatel: lidé nebudou smět vycházet z domova s výjimkou cest do práce a na nezbytný nákup. Premiér Pedro Sánchez řekl občanům jasně: Španělé mohou vycházet "do práce, na nákup chleba", do lékárny nebo k lékaři, ale ne "na večeři k příteli". V sobotu ohlásil, že koronavirem se nakazila i jeho manželka Begoña Gómezová.

V Barceloně dnes byly ulice klidné a před pekárnami se tvořily fronty, protože lidé dodržovali doporučené metrové rozestupy. V parcích hlídkovali policisté a všechny, kromě těch, kteří venčili psy, vyzývali, aby šli domů. Barcelonská starostka Ada Colauová dnes vyzvala občany k vzájemné solidaritě. "Budeme-li k sobě solidární, překonáme to. Podařilo se to jiným zemím a je v našich rukou, abychom se s tímto úkolem vypořádali co nejlépe," řekla.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník