Online reportáž

"Je bohužel nutné říci, že situace se v posledních hodinách změnila," řekl Spahn během telefonické konference se zástupci jednotlivých německých spolkových zemí. Dodal, že v Německu již není možné sledovat všechny části řetězce šíření nákazy.

Deset případů ve Španělsku

Ve Španělsku je evidováno deset případů nákazy novým koronavirem, uvedl dnes deník El País. Mezi nově hlášenými případy jsou dva mladí lidé v Madridu nebo další dvě osoby v hotelu na ostrově Tenerife, kde jsou v izolaci i čeští turisté. Všechny nové případy souvisí s nedávnými pobyty infikovaných v Itálii, která je zemí s největším počtem hlášených případů nové infekce v Evropě. Tři nové případy nákazy potvrdila Francie, ohlásila také úmrtí druhého nakaženého. První případ nákazy se objevil v Řecku.

Zdravotníci s pacientem s podezřením na nákazu koronavirem u nemocnice v jihokorejském Tegu.
Německo hlásí další nakažené koronavirem. První případ je zřejmě v Brazílii

Španělsko už dříve nákazu zaznamenalo u Brita, který navštívil Mallorku, a u Němce, u něhož se nemoc projevila při pobytu na kanárském ostrově La Gomera. Tito dva pacienti už byli propuštěni.

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkV úterý španělské úřady oznámily, že dalšími nakaženými jsou Ital a jeho manželka pobývající na ostrově Tenerife, který je součástí Kanárských ostrovů v Atlantickém oceánu. Oba byli hospitalizováni ve městě Santa Cruz de Tenerife. Hotel, v němž předtím byli ubytováni, byl dán do karantény, což se týká i nejméně šesti českých turistů. Další osobou nakaženou koronavirem ve Španělsku je podle úterních informací 36letá Italka žijící v Barceloně, která v předchozích dnech navštívila severní Itálii.

Madridské úřady v posledních hodinách potvrdily také dva další případy koronaviru v hlavním městě. S pozitivním výsledkem vyšly testy u dvou mladých lidí, kteří v poslední době cestovali po severní Itálii. Přijati byli do nemocnice Carlose III., která má specializované izolované oddělení.

Italské Alpy.
Není teď důvod nejezdit lyžovat do Itálie, říká konzul v Miláně Michal Bucháček

Další případ byl potvrzen ve městě Villarreal v provincii Castellón na východě Španělska. Analýzy potvrdily přítomnost viru u muže, který byl s příslušnými příznaky přijat v místní nemocnici La Plana, informoval El País. Dva nové případy koronaviru na Tenerife jsou pak podle španělského listu součástí skupiny Italů, k nimž patřila i první nakažená dvojice.

Kvůli nakaženým Italům je od úterního rány v izolaci hotel H10 Costa Adeje Palace, v němž pobývá i několik Čechů.

Francie ohlásila druhé úmrtí

Francie dnes potvrdila druhé úmrtí kvůli novému typu koronaviru. Jde o prvního Francouze, který nemoci COVID-19 podlehl, informovala agentura AFP. V polovině února na nemoc způsobenou novým typem koronaviru v Paříži zemřel 80letý Číňan. Celkem se ve Francii potvrdilo již 17 případů nákazy, v nemocnici zůstávají čtyři lidé.

Šedesátiletý Francouz se dostal v úterý do pařížské univerzitní nemocnice Pitié-Salpêtrière ve velmi vážném stavu. "Bohužel v noci zemřel," uvedl nyní zástupce ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Muž, který zemřel, byl jedním ze tří nově potvrzených případů nákazy ve Francii. Dalším nakaženým je 55letý muž, který leží na jednotce intenzivní péče ve městě Amiens. Virus se nově potvrdil také u 36letého muže ve Štrasburku, který předtím přicestoval z italského regionu Lombardie. Stav štrasburského pacienta není podle Salomona znepokojivý.

Celkem se ve Francii koronavirus potvrdil už u 17 lidí. Jedenáct z nich se zotavilo. Čtyři zůstávají v nemocnici. Kromě mužů v Amiensu a ve Štrasburku je jedna osoba hospitalizovaná v regionu Auvergne-Rhône Alpes, který hraničí s italskou Lombardií, a jeden čínský občan leží v nemocnici v Paříži.

Podle francouzských úřadů pocházejí jak muž, který zemřel v pařížské nemocnici, tak muž, který leží v kritickém stavu v Amiens, z departementu Oise severně od hlavního města. Ani jeden z nich nebyl v uplynulých dnech v rizikových oblastech. Jak se muži nakazili, tak není jasné.

Náměstek pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula poskytl 20. dubna v Praze rozhovor Deníku.
Koronavirus je tikající bomba. Nakažení nemusí vědět, že jej mají, říká Prymula

Kvůli obavě z koronaviru dnes v karanténě skončily tři desítky hostů jednoho z hotelů v burgundském městě Beaune. V noci na dnešek v něm totiž zemřel turista z Hongkongu. Opatření se podle agentury AFP týká jen lidí ze skupiny, s níž zesnulý muž přicestoval, a zaměstnanců hotelu. Ostatní hosté mohli hotel opustit.

V polovině února francouzské úřady oznámily první smrt na nemoc způsobenou novým koronavirem. Zemřel 80letý čínský turista, který pocházel z provincie Chu-pej. V ní se na konci loňského roku objevily první případy nákazy koronavirem, která se projevuje příznaky podobnými chřipce.

V Rakousku zemřela Italka, lékař nevyloučil koronavirus

Na jihu Rakouska zemřela v noci na dnešek 56letá Italka. Protože lékař nevyloučil, že podlehla nemoci způsobovanou novým typem koronaviru, bylo dáno do karantény 13 lidí v budově, v níž žena z okolí Udine na severovýchodě Itálie trávila dovolenou. Opatření ale bylo ještě dnes zrušeno poté, co testy podezření na nový vir nepotvrdily, informovala odpoledne agentura APA.

Před dočasně izolovaným domem parkovaly podle APA i automobily s českými registračními značkami. Zda se Češi nachází přímo v budově, ale nebylo jasné. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka však česká diplomacie nemá informace o tom, že by byli kvůli výskytu koronaviru v karanténě nějací další čeští občané kromě šestice turistů v hotelu na španělském ostrově Tenerife.

Italka zemřela v apartmánovém domě v lyžařském středisku Bad Kleinkirchheim, které leží asi dvacet kilometrů severně od Villachu. Na dovolenou do Korutan přijela v pátek z okolí města Udine v regionu Furlánsko-Julské Benátsko na severovýchodě Itálie, který s Rakouskem sousedí.

Lékař mrtvé ženě udělal stěry, které poslal do laboratoře. Italka se však nenakazila koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Výsledky testů byly negativní, napsala APA. Příčina úmrtí je nadále předmětem vyšetřování, informoval deník Kronen Zeitung. 

Rakousko má od úterý první dva potvrzené případy nákazy novým typem koronaviru, který se začal v loňském roce šířit z Číny. Dva nakažení Italové jsou hospitalizovaní v tyrolské metropoli Innsbrucku. Podle dnešního sdělení lékařů už nemají horečku. Dvanáct lidí, se kterými přišli do kontaktu, je v karanténě. Jde většinou o zaměstnance hotelu, v němž pracovala jako recepční žena z nakaženého páru. Celkem tyrolské úřady otestovaly 62 lidí.

Dnes se podezření na koronavirus objevilo také v jedné z vídeňských škol. U jedné z učitelek gymnázia ve čtvrti Josefstadt totiž bylo podezření, že se nakazila na návštěvě severní Itálie. Ani v tomto případě ale testy podezření nepotvrdily, informovala APA. Policie předtím budovu školy uzavřela a zdravotníci prohlídli žáky a učitele.

Obyvatelé italské Lombardie vychází do ulic výhradně s ochrannými rouškami.
Je tu panika v přímém přenosu, říká k hysterii Italka z uzavřené části Lombardie

V Itálii, kde se v současnosti koronavirus šíří, je už více než 370 nakažených. Potvrzené případy jsou také v regionu Furlánsko-Julské Benátsko, ze kterého pocházela mrtvá v Korutanech. Dvanáct lidí na nemoc COVID-19 v Itálii zemřelo.

Řecké úřady evidují první případ nákazy koronavirem 

Řecké úřady dnes potvrdily první případ nákazy novým typem koronaviru v zemi, pacientkou je 38letá žena, která nedávno navštívila sever Itálie. S odvoláním na řecké ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Italské úřady zároveň oznámily, že koronaviru podlehl již 12. člověk.

Řecká pacientka "se těší dobrému zdraví a sleduje ji výjimečně dobrý odborný tým v Soluni," řekl Sotiris Tsiodras z řeckého ministerstva zdravotnictví. Řecké úřady nyní zjišťují, s kým přišla žena v poslední době do kontaktu a těmto osobám pak nařídí izolaci.

Řecká vláda v úterý večer vydala ochranná opatření pro případ, že by se v zemi nákaza objevila. V těch určila například 13 nemocnic napříč zemí, kde bude o pacienty s koronavirem postaráno.

Ilustrační foto
Pandemie koronaviru může zkomplikovat dodávky léků do Česka. Vyrábějí se v Číně

Několik regionů na severu Itálie se v uplynulých dnech stalo ohniskem epidemie v Evropě. Podle dnešní bilance italských úřadů je v zemi 374 nakažených, což je zhruba o 50 lidí více, než předchozí den. Nemoci dosud podlehlo 12 lidí, zatím poslední obětí se stal 69letý muž, informoval šéf civilní obrany Angelo Borrelli.

O dalším nakaženém informoval i chorvatský deník Večernji list, který v úterý napsal o prvním případu v zemi. Chorvatský ministr zdravotnictví Vili Beroš oznámil, že virus se objevil i u bratra mladíka, který minulý týden pobýval tři dny v severní Itálii.

Koronavirus.Zdroj: Deník