Svůj konec v úřadu si nehodlá připouštět katalánský ministr pro místní rozvoj Josep Rull. Ráno dorazil do práce s tím, že bude svou funkci nadále vykonávat. Napodobila ho i předsedkyně rozpuštěného regionálního parlamentu Carme Forcadellová. Ani Puigdemont nařízení Madridu neuznává. „My v Katalánsku si autonomii vzít nenecháme. Ve skutečnosti ji obnovujeme,“ uvedl pro web Sky News, aniž by upřesnil, v jakém ohledu byla dosud katalánská autonomie poškozována.

Zahraniční pozorovatelé očekávají, že případné zatčení Puigdemonta by vyvolalo vášnivé protesty. Belgický ministr pro migraci Theo Francken už katalánskému politikovi nabídl azyl, premiér však coby jeho nadřízený tuto nabídku dementoval. Sám Puigdemont se dnes zatím na veřejnosti neukázal, některá belgická média však přinesla dosud nepotvrzenou zprávu, že přiletěl do Bruselu a setkal se s vlámskými separatisty.

Španělská vláda zopakovala, že sesazení představitelé vlády se mohou pokusit obhájit své mandáty v předčasných volbách, které se uskuteční v prosinci. Pokud ovšem nebudou ve vězení. Stanovisko ústředního kabinetu tlumočil přímo v Barceloně ministr zahraničí Alfonso Dastis. Naslouchaly mu statisíce účastníků demonstrace na podporu jednoty země. Samotnou rezoluci, kterou region vyhlásil nezávislost, považují právníci za neplatnou.

Ministr vnitra Juan Ignacio Zoido prostřednictvím dopisu požádal všechny policisty v Katalánsku o loajalitu v „nové éře“. Místní policii připomněl, že její povinností je poslouchat příkazy a zabezpečovat práva a svobody pro všechny. Zatím ze všech policejních stanic zmizely Puigdemontovy portréty.