Mezinárodní tým chirurgů v Barceloně ve středu oznámil prostřednictvím časopisu The Lancet, úspěch jedinečné transplantace orgánu. Pacientka Claudia Castillová je v perfektním stavu.

Tuberkulóza pacientce poškodila levou průdušku a zaškrtila tak přístup vzduchu do levé plíce. Castillová tak měla značné problémy s dýcháním i s výchovou svých dvou dětí.

Průduška vznikla v laboratoři

Chirurgové se v červnu odhodlali k nebývalému zákroku.
„Velmi jsem se toho bál. Předtím jsme podobné zákroky prováděli jen na prasatech,“ citovala televize BBC jednoho z chirurgů Paola Macchiariniho z Barcelonské klinické nemocnice.

Dárci odebrali část průdušnice, která má téměř shodnou stavbu se dvěma průduškami, které se pod průdušnicí větví a rozvádí vzduch do plic.

V laboratoři pak pomocí chemikálií a enzymů zbavili orgán buněk, takže jim zbyla jen kostra průdušnice tvořená chrupavkami a bílkovinnými vláky.

Kmenové buňky obelstily organismus

Tu pak obalili vlastními kmenovými buňkami Castillové, které následně dospěli v buňky, jež běžně tvoří stavbu orgánu. Průdušnici pak upravili do rozměrů průdušky a nahradili jí poškozený orgán.

Díky kmenovým buňkám tělo přijalo orgán za vlastní a imunitní systém na něj neútočil jako na cizí tělísko. Po čtyřech měsících se při kontrole prokázalo, že si darovaný orgán našel svůj zdroj přívodu krve. Možnost, že by tělo orgán v budoucnu odmítlo, je téměř nulová.

„Radikálně to zlepší schopnosti chirurgů léčit pacienty s vážnými chorobami,“ řekl Martin Birchall z Bristolské univerzity, který se na zákroku podílel, a dodal, že během dvaceti let by se podobné transplantace mohly provádět běžně.