S tím, jak se v médiích postupně objevují detaily případu, přibývá reakcí Španělů na sociálních sítích. "To je strašné. Za to je potřeba vyměřit přísné tresty," napsala jedna uživatelka a požádala politiky, aby zavedli přísnější dohled nad domovy důchodců.

Deník El Mundo napsal, že se gang zaměřil na staré lidi ze zahraničí a že někteří z nich už jsou po smrti. K těm patří i Němka Maria Babesová, která zemřela ve věku 102 let za nejasných okolností. "Byla to ideální oběť, protože ve Španělsku neměla příbuzné, vlastnila nemovitost a měla zajímavou penzi," píše El Mundo.

Němka žila do roku 2015 ve Frankfurtu nad Mohanem a pak se přestěhovala na kanárský ostrov Tenerife. Zůstala v kontaktu se svou dřívější sousedkou z Německa, ale pak se náhle odmlčela. Tato žena Babesovou v roce 2017 nahlásila jako pohřešovanou a frankfurtská policie požádala španělské kolegy, aby pomohli Němku najít. Podařilo se to a žena byla převezena z "domu hrůzy" jinam.

Popsala, že ji skupina samozvaných pečovatelů přesvědčila, aby se vystěhovala ze svého domu na Kanárských ostrovech do domu v Chiclaně na jihozápadě Španělska. Tam ji ale spoutali a zavřeli na několik měsíců.

Z jejího konta zmizelo 160 tisíc eur (4,1 milionu korun) a stejně tak i peníze z prodeje jejího domu. Německo-kubánskému páru označovanému jako Estrella a Markus se ji podařilo odvézt z jejího nového domova, krátce nato zemřela.

"Odjela v jedenáct dopoledne a ve čtyři odpoledne ti lidé ohlásili, že jim zemřela v autě. Bez jakéhokoli svědka," píše El Mundo. Pár také trval na rychlé kremaci a znemožnil pitvu.

Zachránění se zotavují


Lépe skončil případ dvou jiných penzistů, Němce a Nizozemky, které policie v domě v Chiclaně objevila. Byli pod vlivem drog, špinaví a podvyživení, ale po převozu se rychle zotavují.

Markus a Estrella peníze získané podvodně od důchodců legalizovali výstavbou turistického komplexu v El Palmar na jihošpanělském pobřeží Costa de la Luz.