„Jednou z věcí, které mě nejvíce znepokojují a na kterou myslí mnoho Španělů, je nedostatek pracovních míst. Kvůli tomu nemohou žít miliony rodin v důstojnosti a mladí lidé jsou nuceni opustit Španělsko, aby si našli práci," řekl král. Dodal, že ho tento stav velmi zraňuje.

Španělská rodina v uplynulém roce čelila řadě skandálů. Juan Carlos se musel omluvit za to, že se v době hospodářské krize vydal do Botswany na lov slonů. Španělská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) kvůli lovecké výpravě zbavila krále funkce čestného předsedy. Králův zeť navíc čelí obviněním ze zpronevěry milionů eur v korupční aféře.

Španělská královská rodina se v minulosti těšila značné popularitě, kvůli zmíněným aférám ale její obliba značně klesá. Poskytnutí rozhovoru médiím tak podle BBC může naznačovat, že okolí krále má obavy o budoucnost monarchie. Republikánství je v této jihoevropské zemi stále vlivnou silou.

Král v rozhovoru také připomněl, že během své vlády pomohl hladkému přechodu od diktatury k demokracii.

„Rád bych, aby se na mě pamatovalo jako na krále, který španělské občany sjednotil, za nějž byla obnovena demokracie a monarchie," prohlásil. Dodal, že doufá, že bude spojován se slovem „svoboda".

Během interview nepadly žádné otázky, které by se týkaly korupční aféry jeho zetě nebo výletu do Botswany.

BBC není jediná, kdo upozornil na snahu královské rodiny vylepšit vnímání monarchie v očích veřejnosti. Přední španělský list El País ve čtvrtečním vydání napsal, že „královský palác spustil v posledních měsících pilnou marketingovou operaci ke zlepšení obrazu krále". Před dvěma týdny pak král ve svém vánočním projevu vyzval své poddané, aby i přes hospodářské potíže důvěřovali sobě a své zemi.