Soudce Pablo Llarena již o rozhodnutí soudu uvědomil belgické orgány, jež dosud nerozhodly o vydání katalánských politiků do jejich země. Španělské zatykače však zatím zůstávají v platnosti. Bývalý katalánský premiér se proto podle svého právníka rozhodl zatím zůstat v Belgii, uvedl belgický deník L´Echo.

"Puigdemont do Španělska nepojede ani po zrušení evropského zatykače," potvrdil dnes advokát Paul Bekaert. Právník se domnívá, že evropský zatykač na Puigdemonta a čtyři katalánské exministry pobývající rovněž v Belgii zrušil španělský soudce účelově. Podle Bekaerta se španělský soud obával, že belgická justice katalánské politiky vydá k trestnímu stíhání jen pro méně závažné trestné činy.

Puigdemont a exministři jsou obviněni mimo jiné ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let. Takový pojem ale belgické právo nezná, a proto se už dříve spekulovalo, že Belgie možná vydá Katalánce na základě španělského obvinění ze zpronevěry veřejných fondů.

Podle deníku El País by v takovém případě španělská justice nemohla Puigdemonta a vydané exministry soudit pro vzpouru, ale jen pro zpronevěru.

Puigdemont spolu s dalšími členy svého kabinetu odjel do Belgie poté, co katalánská vláda jednostranně vyhlásila nezávislost země na Španělsku. To na pětici politiků prakticky okamžitě vydalo evropský zatýkací rozkaz.

Puigdemont se sice odmítal vrátit do Španělska, 5. listopadu se však dobrovolně vydal bruselské policiii. Zároveň oznámil, že hodlá spolupracovat s belgickou justicí. O jeho dalším osudu měl proto 14. prosince rozhodnout belgický soud.

Katalánský vicepremier Oriol Junqueras, který se do Španělska společně s některými ministry vrátil již dříve, dosud zůstává ve vězení. Podle soudce totiž hrozí, že by v případě svého propuštění dále podněcoval vzpouru.