Autobus na své cestě, která skončí symbolicky v pátek o mezinárodní den žen, postupně navštíví řadu španělských měst, včetně Barcelony, Valencie, Sevilly, Cádizu a Pamplony. Kromě vyobrazení Adolfa Hitlera pak na svém boku nese slogan: „Není to gendrové násilí, je to domácí násilí. Gendrové zákony diskriminují muže.“ To vše doplňuje hashtagem #StopFeminazis.

Katolická skupina vyzvala španělské konzervativní lídry Pabla Casada z Lidové strana (PP) , Alberta Riveru ze Strany občanů (Ciudadanos) a Stantiaga Abascala z krajně pravicové strany Vox, aby se zavázali, že se zasadí o zrušení zákona o gendrovém násilí, protože podle jejího názoru „porušují rovnost pohlaví“.

Zákony, na které je navázán pětiletý program v hodnotě jedné miliardy euro (25,62 miliardy korun) spuštěný v roce 2017, zavedly opatření na ochranu obětí domácího násilí, jako je zpracování podezřelých případů do 72 hodin a poskytování právní, psychologické a sociální pomoci obětem.

„Existuje skutečný problém s násilím, ale někteří chtějí z ideologických důvodů mluvit pouze o ‘gendrovém násilí‘ a diskriminují muže, děti, starší lidi a dospívající, kteří také trpí špatným zacházením a útoky,“ uvedl mluvčí Hazte Oir Luis Losada.

Hazte Oir měla až do letoška status veřejnoprávní skupiny. Ten jí nicméně španělské ministerstvo vnitra odebralo s odůvodnění, že kampaně organizace jdou proti veřejnému zájmu.

Skupina se v roce 2017 dostala na titulky novin, když spustila agresivní a diskriminační kampaň pro transgenderové komunitě. „Chlapci mají penisy, holky mají vagínu. Nenechte se jimi oklamat. Pokud se narodí jako muž, je mužem. Pokud je ženou, bude jí i nadále,“ uváděly slogany na autobusu.

Ve Španělsku roste krajní pravice

Nová kampaň skupiny přichází v době, kdy je ve Španělsku vidět jasný posun ke krajní pravici. Loni se získala španělská krajně pravicová strana Vox dvanáct mandátů v regionálních volbách v Andalusii. Jednalo se přitom o první volební úspěch krajní pravice od návratu k demokracii na konci 70. let minulého století.

Antiimigrantská nacionalistická strana tak nyní drží klíč k vytvoření pravicové vlády v nejlidnatějším španělském regionu. Socialisté, kteří v Andalusii vládli od smrti vojenského diktátora Francisca Franca, ve volbách do regionálního shromáždění zcela propadli, když přišli o 109 mandátů.

Rostoucí popularita strany Vox donutila Lidovou stranu, aby zaujala tvrdší postoj k gendrovému násilí a imigrantům. Snaží se tak získat stranu voliče, kteří by jinak v nadcházejících španělských parlamentních volbách, které se budou konat na konci dubna, hlasovali pro Vox.

Strana Vox přitom nedávno jasně deklarovala, že bude podporovat pouze takovou koalici, ve které by se pravicoví partneři dohodli na zrušení gendrových zákonů.

Podle studie Generální rady soudní moci (CGPJ), která dohlíží na nezávislost španělského soudnictví, přitom bylo mezi lety 2008 až 2015 ve Španělsku zabito 488 žen a 58 mužů jejich současnými nebo bývalými partnery a partnerkami.

Z hlediska násilí na ženách se nejhorším stal rok 2017, kdy bylo vystaveno domácímu násilí 158 2017 žen, což představuje meziroční nárůst o 18 procent. Loni pak bylo zavražděno svými partnery přibližně 47 žen.