Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk, předseda europarlamentu Martin Schulz a premiér předsednického Nizozemska Mark Rutte také zdůraznili, že jakákoli nová dohoda s Británií jako třetí zemí bude muset odrážet zájmy obou stran a bude muset být vyvážená.

"Ve svobodné a demokratické proceduře vyjádřili britští občané své přání opustit Evropskou unii. Litujeme tohoto rozhodnutí, ale respektujeme jej," řekl Juncker na tiskové konferenci v Bruselu.

Online reportáž

Britové rozhodli o budoucnosti. Velké Británii řekli ne

Celá on-line reportáž ZDE

V prohlášení špičky unijních institucí zdůraznily, že reakce EU na "bezprecedentní situaci" je jednotná a EU bude pokračovat jako svazek 27 zemí. "Unie je rámec naší společné politické budoucnosti. Jsme svázáni společnou historií, zeměpisnou polohou a společnými zájmy a naši spolupráci budeme na tomto základě rozvíjet," stojí v prohlášení.

Základem sdělení je však požadavek na rychlé zahájení "rozvodových rozhovorů" poté, co dal končící britský premiér David Cameron najevo, že by vyjednávání mohl spustit až v říjnu jeho nástupce ve funkci.

Juncker také poznamenal, že očekává velmi jasné vyjádření ze strany Německa a Francie v tom smyslu, že stávající nejistá situace nesmí trvat příliš dlouho. "Musíme věci zrychlit," podotkl šéf komise.

"Ne. Děkuji vám," uzavřel Juncker svou dnešní tiskovou konferenci stručnou reakcí na otázku, zda je britské hlasování začátkem konce Evropské unie.

Juncker dnes také v mailu zaměstnancům Evropské komise ujistil britské občany mezi nimi, že se bude snažit zajistit, aby mohli svou práci vykonávat i nadále.