Vyšetřování proti Quennedeymu, jenž je absolventem prestižní školy pro úředníky (ENA), zahájila pařížská prokuratura již v březnu. Ta jej podle francouzského listu Le Monde podezírá ze „shromažďování a poskytování informací cizí mocnosti, jež by mohla ohrozit zásadní zájmy státu“.

Ilustrační foto.
Maďarsko odmítlo vydat Američanům obchodníky se zbraněmi. Poslalo je do Ruska

Úředník je nyní držen v objektu francouzské kontrarozvědky DGSI, která ho vyslýchá a snaží se zjistit, zda vyzradil komunistickému režimu KLDR nějaké informace.  

Podle webu Senátu působil Quennedey na oddělení architektury, kulturního dědictví a zahrad. Po roce 2005 opakovaně navštěvoval Korejský poloostrov a je rovněž autorem několika publikací o KLDR, připomněl server listu Le Monde. V roce 2013 vyšla jeho esej Ekonomika Severní Koreje, zrození nového asijského draka (L’Economie de la Corée du Nord, Naissance d’un nouveau dragon asiatuique).

Odborník na mezinárodní vztahy

Quennedey byl zároveň předsedou spolku francouzsko-korejského přátelství. Ten podle britského listu The Guardian prosazuje užší vztahy s KLDR a sjednocení obou Korejí.

Letos v srpnu vystoupil Quennedey i na francouzském kanálu ruské prokremelské televize Russia Today, kde se prezentoval jako „odborník na mezinárodní vztahy“. Během svého vystoupení s povděkem kvitoval uvolnění napětí a zahájení dialogu mezi Pchjongjangem a Washingtonem.

Sergej W. před soudem v západoněmeckém Dortmundu
Útočník na fotbalisty Borussie Dortmund půjde na čtrnáct let do vězení

Poté, co se KLDR opakovaně odmítla vzdát svého jaderného programu, stala se v očích celého světa vyvrhelem, připomíná britský list The Guardian. Mezinárodní sankce měly silně negativní dopad na ekonomiku země, když podle OSN trpí přibližně 40 procent Severokorejců podvýživou.

Naděje na zlepšení situace vysvitla letos v červnu, kdy v Singapuru proběhla historicky první schůzka mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Ve vztazích obou zemí následně došlo k mírnému uvolnění napětí.

Polští novináři, zleva: Bertold Kittel, Anna Sobolewska a Piotr Wacowský při přebírání ocenění Andrzeje Woyciechowského.
Boj o polská média přitvrzuje. Zapojily se i tajné služby