„Po 52 letech je načase, aby Spojené státy plně uznaly svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami, které mají pro stát Izrael a regionální stabilitu rozhodující strategický a bezpečnostní význam,“ napsal Trump na svém twitterovém účtu.

Trumpův nápad nicméně vzbudil vlnu nesouhlasu. Richard Haass, bývalý vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí a prezident Rady proti mezinárodní vztahy, upozornil, že by tento krok porušil rezoluci Rady bezpečnosti OSN 242, „která vylučuje získávání území válkou.“

Uznání sporné oblasti by znamenalo významný posun v americké zahraniční politice. Trumpovo vyjádření přitom přišlo jen několik dní předtím, než do Washingtonu dorazí izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Pomoc v předvolebním boji

Současný izraelský premiér o uznání svrchovanosti na Golanskými výšinami žádal již při své první schůzce s Trumpem v Bílém domě v únoru 2017. Komentář amerického prezidenta tak může pro Netanjahua znamenat potřebnou vzpruhu před předčasnými parlamentními volbami, které se v Izraeli uskuteční 9. dubna.

„V době, kdy se Írán snaží využít Sýrii jako platformu pro zničení Izraele, prezident Trump odvážně uznává izraelskou suverenitu nad Golanskými výšinami. Děkuji vám prezidente Trumpe,“ napsal Netanjahu na twitteru. Očekává se, že izraelský premiér tuto otázku znovu nastolí během své schůzky s Trumpem v Bílém domě.