Americká vláda vyvíjí v OSN tlak na to, aby byl schválen návrh usnesení, které ukládá další sankce vůči Pchjongjangu.

Zástupci Severní Koreje naopak prohlásili, že po šestém jaderném testu z 3. září, při němž severokorejský režim vyzkoušel vodíkovou bombu, může Severní Korea vypustit v rozporu s mezinárodním tlakem další mezikontitentální rakety.

Spojené státy požadují, aby Rada bezpečnosti OSN uvalila na KLDR ropné embargo, zastavila vývoz textilu a zakázala finanční a turistické kontakty se Severní Koreou. Uvádí to agentura Reuters s odvoláním na text návrhu rezoluce.

Mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí uvedl, že Spojené státy s Radou bezpečnosti "zuřivě" manipulují a poskytují o jaderném testu zkreslené informace: podle Pchjongjangu byl součástí "legitimní sebeobrany".

"Jestliže Spojené státy prosadí nezákonné a protiprávní řešení s tvrdšími sankcemi, KLDR jednoznačně ujišťuje, že za to USA zaplatí," uvedl mluvčí v tiskové zprávě oficiální tiskové agentury KCNA.

"Svět bude svědkem toho, jak KLDR zkrotí americké gangstery tím, že podnikne řadu akcí, které budou ještě tvrdší, než kdy vůbec předpokládali," řekl mluvčí. "Severní Korea vyvinula a zdokonalila supervýkonnou termonukleární zbraň jako prostředek k odvrácení neustálé nepřátelské rozpínavosti a americké jaderné hrozby a k potlačení nebezpečí jaderné války, která se objevuje nad Korejským poloostrovem," dodal.

Podle Reuters zatím žádný nezávislý zdroj neověřil, že Severní Korea skutečně provesla test s vodíkovou bombou, ale podle některých odborníků existuje dostatek důkazů, že ji severokorejská vláda skutečně vyvinula, nebo se k tomu hodně přiblížila. 

Severokorejská tisková agentura ještě v neděli uvedla, že severokorejský vůdce Kim Čong-un uspořádal recepci na oslavu vědců a vojenských i stranických špiček, kteří se podíleli na zkoušce vodíkové bomby.