„Amerika by měla vědět, že prodáváme ropu a budeme to dělat i nadále. Měli by si uvědomit, že nebudou schopní zastavit náš vývoz ropy,“ řekl Rúhání v televizním projevu během své cesty do severoíránského města Shahrud. „Pokud budou jednoho dne chtít zcela zabránit exportu íránské ropy, nebude z Perského zálivu vyvezena žádná ropa,“ zdůraznil.

Napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo poté, co americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mnohostranné jaderné dohody s Íránem a uvalil na Teherán nové sankce. Jejich cílem mám být snížení íránského vývozu ropy na nulu.

Američtí představitelé si od toho slibují omezení íránského raketového programu a snížení regionálního vlivu islámské republiky. Rúhání však tvrdí, že Spojené státy nemohou zpřetrhat ekonomické vazby Íránu na region a celý svět.

Dopadají na ty nejpotřebnější


Íránský viceprezident Eshaq Jahangiri také v úterý obvinil Washington, že jeho sankce postihli v Íránu ty nejzranitelnější lidi.

„Když Američané říkají, že cílí pouze na íránskou vládu, a nebude to mít dopad na nemocné, staré a sociálně slabé, je to lež,“ citovala Jahangiriho íránská státní tisková agentura IRNA.