„Prezident přijde na setkání s tím, že bude myslet na ochranu amerických občanů a soudržnost s našimi partnery a spojenci. Jak už ale řekl mnohokrát předtím, Amerika je často pokládána za světové prasátko. A to musí skončit,“ sdělil Gigley novinářům.

Abú Bakr al-Bagdádí
Zemřel syn vůdce Islámského státu. Prý padl v boji proti Rusům a alávitům

První muž USA před dvoudenním summitem, který se uskuteční 11. a 12. července v Bruselu, již s předstihem rozeslal vzkazy dalším členským státům. Po Kanadě i evropských zemích v nich požaduje, aby výdaje na svou obranu zvýšily, a dodává, že trpělivost USA není bezbřehá.

Po anexi Krymu Ruskem v roce 2014 souhlasili spojenci NATO, že omezování rozpočtů na svou defenzívu zastaví. Dodali také, že jejich ekonomiky rostou, takže cílem během následujícího desetiletí bude přiblížit se k investici dvou procent hrubého domácího produktu pouze do vojenského vybavení.

Mike Pompeo a Kim Čong-un
Americký ministr zahraničí Pompeo míří do KLDR, chce uspíšit denuklearizaci

Norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen zaslal v úterý agentuře AP e-mail, v němž uvádí, že „Norsko dodržuje rozhodnutí NATO z roku 2014“. Dodal také, že jeho země v útratách za vojenské vybavení už dávno překročila daný cíl.

Své vyjádření zaslala také německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Podle ní Němci „dodržují stanovená dvě procenta“. V reakci na Trumpovo naléhání uvedla, že se členské země ocitají „na rozcestí, přičemž Němci jsou připraveni přijmout v rámci aliance odpovědnost“.

Jiné státy, například Belgii, Trumpův dopis příliš nerozrušil. "Takovým vzkazem příliš vystrašen nejsem. Účastníme se mnoha vojenských akcí NATO," řekl reportérům premiér Charles Michel. Dodal také, že před akcí, jakou je chystaný červencový summit, je typické "rozesílat informace dopředu".

Loď Lifeline s více než dvěma stovkami migrantů na palubě. Italové ji u svých břehů odmítli přijmout.
Tisíc utopených migrantů. Své lidi si musí zachraňovat Libye, vzkazují Italové