Výroční zprávu, kterou ministr zahraničí USA John Sullivan v pátek prezentoval ve Washingtonu, okamžitě zkritizovaly nevládní organizace pro lidská práva. Podle nich pominula Trumpova republikánská administrativa v dokumentu úmyslně zprávy týkající se sexuálních útoků a reprodukčních práv a zaměřila se jen na zneužití státní moci. Sullivan však trval na tom, že zpráva se musí zaměřit na hrozby týkající se bezpečnosti Spojených států i mezinárodní bezpečnosti.

"Strategie národní bezpečnosti USA z roku 2017 uznává, že zkorumpované a slabé vlády ohrožují celosvětovou stabilitu i zájmy Spojených států. Některé vlády nejsou toho, aby zajistily ve svých zemích bezpečnost a základní potřeby svých lidí, vůbec schopné, zatímco jiné jsou prostě jen neochotné," uvedl Sullivan v předmluvě výroční zprávy.

"Státy, které omezují svobodu projevu a pokojné shromažďování, které umožňují, popřípadě se samy dopouštějí násilí vůči členům náboženských, etnických či jiných menšinových skupin nebo které porušují základní lidskou důstojnost, jsou morálně zavrženíhodné a škodí našim zájmům," napsal. Jako případ pak zmínil právě vlády Číny, Ruska, Íránu a Severní Koreje. "V jejich zemích dnes a denně dochází k porušování lidských práv. Tyto vlády jsou ve výsledku silami nestability," uvedl.

Mezinárodní nevládní organizaci pro lidská práva Human Rights Watch však Sullivan nepřesvědčil. "Z letošní zprávy amerického ministerstva zahraničních věcí o lidských právech byla vyňata analýza sexuálních útoků a reprodukčních práv, což je důsledek nepřátelského postoje Trumpovy vlády k těmto tématům," uvedla ředitelka organizace Andrea Prasowová. Vláda podle ní tímto způsobem znehodnotila dokument, který představuje pro americký Kongres i pro zahraniční vlády a aktivisty důležitý zdroj informací pro hodnocení dodržování lidských práv na celém světě.

"Jde bohužel o jeden z projevů snahy americké administrativy omezit otázku lidských práv v americké zahraniční politice," tvrdí Prasowová.