"Spojené státy budou tyto sankce tvrdě vymáhat, je to důležitá součást našeho protitlaku vůči špatným a pomlouvačným aktivitám," sdělil novinářům Mike Pompeo. Informuje o tom agentura DPA.

Zavedení sankcí následovalo poté, co americký prezident Donald Trump v květnu odstoupil od mezinárodní jaderné dohody, kterou šest největších mocností světa (USA, Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína) uzavřelo s Íránem v roce 2015. Írán se podle této dohody vzdal výroby vysoce obohaceného uranu, potřebného pro jaderné zbraně, výměnou za zrušení či uvolnění některých mezinárodních hospodářských sankcí. 

Írán jaderné zbraně nezíská, říká Pompeo. Jinak bude čelit hněvu celého světa

Od chvíle, kdy Spojené státy rozhodly o znovuzavedení sankcí, čelí Írán probíhajícím domácím protestům kvůli zhoršení ekonomické situace země.

Pompeo prohlásil, že Írán potřebuje zásadní změnu. "Musí se chovat jako normální země," řekl americký ministr zahraničí a dodal, že dnes "o změně jeho chování neexistuje žádný důkaz".

Alí Chameneí
Írán zvýšil obohacování uranu. Jadernou dohodu prý dodržuje

Írán a Spojené státy soupeří téměř čtyři desítky let, konkrétně od doby, kdy v Íránu, který je podobně jako další státy v tomto regionu bohatý na ropu, došlo k islámské revoluci.

Íránský prezident Hasan Rúhání minulý měsíc varoval, že konflikt s Íránem by se mohl stát "matkou všech válek". 

Trump okamžitě ostře reagoval, když napsal na svůj Twitter: "Už nikdy Spojeným státům znovu nevyhrožujte, nebo budete trpět takovými následky, jakými ještě nikdy nikdo v celé historii netrpěl. Nejsme zemí, která bude neustále snášet vaše šílená slova o násilí a smrti. Tak opatrně!"