„Během jednoho dne napadlo na některých místech tolik sněhu, kolik jindy napadne za celý rok,“ prohlásil na tiskové konferenci severokarolínský guvernér Roy Cooper. Kvůli nevhodným podmínkám byly v oblasti zrušeny tisíce letů.

Američtí pohraničníci zasáhli proti demonstraci na podporu migrantů
Zásah na hranicích USA s Mexikem. Jednotky zadržely desítky demonstrantů

Výpadky elektřiny postihly napříč oběma Karolínami, Alabamou, Tennessee a Georgií statisíce lidí. „Bouře se bude pomalu pohybovat pryč z americké pevniny a díky bohu by neměla zasáhnout Novou Anglii,“ řekl agentuře Reuters meteorolog Michael Schichtel. 

Nebezpečí na silnicích

Největší nebezpečí však silná bouře představovala pro řidiče. Na území Virginie policie zaznamenala přibližně 60 dopravních nehod, v Severní Karolíně to bylo dokonce jedenáctinásobně více. Na většině jihovýchodního území platí varování před náledím.

„Silnice by se mohly proměnit v kluziště, a to i poté, co bouře skončí,“ upozornil guvernér Cooper a doplnil, že sníh se již nyní „změnil v noční můru a tragédii“ když nejméně tři lidé přišli o život. Řidiče v okrese Charlotte zabil padající strom, další člověk zemřel na cestě do nouzového úkrytu na srdeční selhání. Na západě státu pak zemřela žena v nemocnici. Počet mrtvých může i nadále stoupat. Nedaleko města Kinston pátrají potápěči po řidiči, jehož traktor s přívěsem se zřítil do řeky Neuse. 

Roy Cooper vyzval obyvatele, aby zkontrolovali své blízké a sousedy, zejména seniory. V pohotovosti i nadále zůstávají jednotky severokarolínské národní gardy, které podle brigádního generál Todda Hunta zachránily ve městě Wilkesboro nejméně 20 lidí a nadále pokračují s odklízením škod a následků dopravních nehod a zprůjezdňováním silnic.

Ilustrační foto.
USA zavedly sankce proti třem vysokým činitelům KLDR