Ve středu večer kvůli němu museli odejít rektor univerzity i legendární trenér amerického fotbalu Joe Paterno, když vyšlo najevo, že univerzita věděla o tom, že Paternův bývalý asistent léta zneužíval mladistvé chlapce.

Bývalý asistent trenéra Jerry Sandusky čelí obvinění z toho, že mezi lety 1994 a 2009 zneužil osm chlapců, z nichž nejméně jednomu bylo pouhých deset let. V některých případech prý dnes sedmašedesátiletý Sandusky, který obvinění popírá, chlapce zneužíval i na půdě univerzity.

O nejméně jednom z těchto případů se přitom před devíti lety dozvěděl jak rektor univerzity Graham Spanier, tak trenér jejího týmu amerického fotbalu Paterno. Za tím tehdy přišel jiný z jeho asistentů a oznámil mu, že viděl Sanduskyho ve sprchách při sexu s desetiletým chlapcem. Paterno však případ neohlásil na policii, ale jen dvěma nadřízeným, kteří také neinformovali úřady. Na zneužívání tak policie přišla až o mnoho let později.

O odvolání Spaniera, který univerzitu vedl 16 let, i Paterna rozhodla ve středu večer s okamžitou platností správní rada instituce. Paterno případ zneužívání označil za tragédii a jeden z nehorších okamžiků svého života. Nechal se také slyšet, že při zpětném pohledu si přeje, aby tehdy udělal více.

Čtyřiaosmdesátiletý Paterno je považován za legendu amerického sportu. Tým Pensylvánské státní univerzity vedl 46 let, získal s ním dva tituly amerického univerzitního mistra a 409 vítězství, což je počet, kterého na této úrovni nedosáhl žádný jiný trenér.

Tisíce fanoušků týmu univerzity, kterou teď bude vyšetřovat i americké ministerstvo školství, již daly protestem na půdě školy i v centru města jasně najevo, že si odvolání Paterna nepřejí. Část z nich se přitom střetla s policií.