Středeční oznámení je poslední průlom v jednání Severní a Jižní Koreje o olympijských hrách, které se uskuteční od 9. do 27. února v Pchjongčchangu v Jižní Koreji.

Pokud se tak tyto společné plány zrealizují, delegace z KLDR čítající stovky lidí – včetně 230 roztleskávaček, 140 hudebníků a 30 atletů praktikujících taekwondo – by mohla překročit hranice Jižní Koreje.

Jihokorejský trenér hokejového týmu i konzervativní noviny vyjádřili obavy ze společného hokejového týmu. Domnívají se, že by to ohrozilo šance Jihokorejců na zisk medajle. Tisíce lidí už proto podepsaly online petice navrhující prezidentovi Mun Če-inovi, aby tento plán neuskutečnil.

Společný plán korejských zemí ale ještě musí potvrdit v sobotu ve švýcarském Lausanne Mezinárodní olympijský výbor (MOV). KLDR se totiž na olympiádu nestihla registrovat v určeném čase.

Obavy ohledně současného zmírnění tlaku na Severní Koreu vyjádřilo i Japonsko. Japonský ministr zahraničí Taro Kono řekl, že svět by neměl být oslepen současnou „krásou Pchjongjangu“.

„Teď není čas na zmírnění tlaku vůči KLDR nebo její oceňování,“ vyjádřil se Kono. „Fakt, že se Severní Korea účastní rozhovorů můžeme interpretovat jako důkaz toho, že sankce fungují,“ dodal.

KLDR v poslední době pokročila ve vývoji svého nukleárního programu. Jejich poslední test balistické střely, který proběhl 28. listopadu, vyvolal nové sankce ze strany Organizace spojených národů (OSN). Krátce potom ale severokorejský lídr Kim Čong-un prohlásil, že je „otevřený dialogu“.