Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některé dny při nich vyšly do ulic statisíce lidí. Kritici zákona se obávají, že norma by narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Správkyně Hongkongu Lamová po prvních týdnech protestů pozastavila schvalování kontroverzního návrhu zákona, demonstranti ale pokračovali ve svých akcích a požadovali jeho úplné stažení. To Lamová oznámila po dnešním setkání s poslanci.

"Vláda oficiálně stáhne tento návrh zákona, aby zcela rozptýlila obavy veřejnosti," řekla správkyně a slíbila, že vládní činitelé zahájí s nespokojenými občany dialog. "Přetrvávající násilnosti poškozují základy naší společnosti," dodala.

V tuto chvíli ovšem není jasné, zda oficiální stažení návrhu zákona nepokoje ukončí, protože demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Demonstranti rovněž požadují nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů. Někteří z protestních vůdců dnes uvedli, že demonstrace budou pokračovat, dokud nebudou tyto požadavky splněny.

Jedna země, dva systémy

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong dnes prohlásil, že stažení návrhu extradičního zákona je "příliš málo a přichází příliš pozdě". "Stupňující se policejní brutalita v uplynulých týdnech zanechala na celé hongkongské společnosti nesmazatelné stopy. Carrie Lamová oznámila stažení návrhu zákona, ale lidé nevěří, že jedná upřímně," podotkl Joshua Wong.

Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Při zatím poslední z protestních akcí v noci na dnešek hongkongská policie použila pepřový sprej k rozehnání demonstrantů, kteří se sešli před policejní stanicí ve čtvrti Mong Kok a ve stanici metra Prince Edwarda. Tři muži ve věku 21 až 42 let byli po střetech hospitalizováni. Dva zůstávají v nemocnici ve stabilizovaném stavu, třetí byl již propuštěn, napsala agentura Reuters.