Jedenáct lidí je raněno těžce. Oficiální bilanci uvedl odpoledne guvernér provincie Vlámské Brabantsko Lodewijk De Witte. Tato bilance není konečná, řekl. Podle předešlých informací zahynulo až 25 lidí.

Záchranné práce byly s nástupem tmy ukončeny. Policie vyšetřuje příčinu neštěstí; podle De Witta strojvůdce z jednoho vlaků zřejmě přehlédl červenou. Belgický Červený kříž vyzval lidi k darování krve.

Srážka přerušila provoz na některých domácích tratích, nejezdí ani mezinárodní rychlíky spojující Belgii s Francií a Británií.

Neštěstí se stalo asi v 8:30 SEČ mezi Halle, které leží asi 20 kilometrů na jihozápad od Bruselu, a přilehlou vesnicí Buizingen. Jeden vlak spojoval Lovaň s městem Braine-le-Compte, druhý mířil přes Brusel směrem na Lutych. V obou dohromady cestovalo 250 až 300 lidí.

První vagony vlaků se silou čelného nárazu vzpříčily a zaklesly do sebe. Právě cestující z prvních vagonů podle svědků umírali a utrpěli vážná zranění. Jeden z dalších vagonů zůstal ležet na boku. Při nehodě byly vážně poškozeny troleje.

„Nastala srážka, byla velmi silná. Najednou jsme se převrátili. Lidé byli v šoku. Dveře se zablokovaly,“ řekl médiím jeden účastník nehody. „Byla to noční můra,“ řekl rozrušeně agentuře AP další cestující.

Na trati mezi Bruselem a jihozápadní Belgií byl dočasně přerušen provoz. Nejezdí ani vysokorychlostní vlaky spojující Brusel s Paříží a Londýnem. Lidé cestující z Paříže jsou dopravováni do Bruselu autobusy. Ty slouží jako náhradní dopravní prostředek i na jiných tratích. Podle prokuratury v Bruselu budou kvůli vyšetřování havarované vlaky na místě dva či tři dny.

To značně naruší provoz vlaků Eurostar a Thalys, které tuto trať používají. Zástupci Eurostaru již oznámili, že je málo pravděpodobné, že v úterý bude provoz na trati mezi Bruselem a Londýnem obnoven. Thalys sdělil, že v úterý provoz mezi Bruselem a Paříží nebude fungovat.

Místo neštěstí odpoledne navštívili premiér Yves Leterme, který zrušil svou cestu do Kosova, i král Albert II., který přerušil svou dovolenou na jihu Francie. Oba zůstali na místě tragédie asi deset minut. Leterme na tiskové konferenci zdůraznil, že příčina okolností neštěstí bude osvětlena.