Bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžič, kterému se dařilo utíkat před spravedlností 13 let, byl zatčen. V noci z pondělínaúterýto oznámil tajemník srbského prezidenta Borise Tadiče.

K samotnému dopadení došlo podle úřadů v pondělí večer, Karadžičův právní zástupce Svetozar Vujavič to ale popírá.ServerBBC uvedl, žeřekl, že jeho klient byl zadržen už v pátek v noci v autobuse na předměstí Bělehradu.

Dopadení muže, který je obviněn z masakru 8 000 bosenských Muslimů ve Srebrenici v roce 1995, z genocidy a válečných zločinů, rozpoutalo v Bosně bouřlivé oslavy.

Do ulic hlavního města Sarajeva vyšly tisíce lidí a podle zpravodajských agentur všude bez přestánítroubila auta.

„Je to důležitý milník. Konečně se přiblížíme k potrestání válečných zločinců,“ komentoval situaci generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zprávu o zatčení uvítal i vrchní žalobce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Serge Brammertz. "Je to dobrázpráva propozůstalé obětí," prohlásil a dodal,že je to významná událost i pro mezinárodní právo. Ukazálo se totiž, že nikdo není mimo jeho dosah.

Ne všude ale Karadžičovo zatčení vítali. V Bělehradu se sešli nacionalističtí Srbové, kteří bývalého prezidenta Republiky Srbské a vůdce bosenských Srbů považují stále za hrdinu.

Na klíčích, tričkách nebo kšiltovkách nosí už léta jeho portrét a obdiv mu prokazovali i v pondělí, kdy provolávali jeho jméno a hlavu státu Borise Tadiče nazývali zrádcem. Několik z nich bylo pro svou radikálnost dokonce zatčeno.

Naopak třiašedesátiletý Karadžičbylpodle agentury AFP během zatýkáníspíše apatický. Nijak se nebránil, trpí totiž zřejmě depresemi. Nyní podstupuje testy DNA, aby byla jeho totožnost definitivně potvrzena apak bude převezen do Haagu a postaven před soud.

"Poté bude zřejmě hodně dlouho ve vězení, kde bude mít spoustu času, aby mohl psátverše," napsal deník Le Mondev narážce na minulost, kdy se Karadžič věnoval poezii.