Atmosféra houstne, v Kosovu se vojáci začínají chystat na obří nepokoje.

V městech a vesnicích obývaných Srby totiž mise OSN zakázala obyvatelům volit starosty a zastupitelstva.

Srbsko, které stále považuje Kosovo za své území, plánujei přes zákaz uspořádat volby11. května spolu s parlamentními a komunálními volbami, které se konají na celém území Srbska.

„Mise OSN podlehla úřadům falešného státu, který si říká Republika Kosovo. Není v její moci zabránit tomuto hlasování,“ řekl odstupující srbský premiér Vojislav Koštunica podle televize B92.

Šéf mise Joachim Rücker argumentuje tím, že vyhlásit volby v Kosovu může od roku 1999 jen jeho mise – a ta spolupracuje s novými kosovskými institucemi.

„Věřím, že Srbsko bude nadále respektovat kompetence a mandát mise a nepodnikne žádné nepovolené komunální volby ani jiné aktivity v Kosovu,“ napsal Rücker srbskému ministrovi pro Kosovo Slobodanu Samardžičovi.

Příslušníci mise a vojáci KFOR se obávají, že se nepovolené volby uskuteční. Do ulic srbských enkláv by se tak mohlo vrátit násilí a masové protesty.

„Chceme si zvolit své starosty. Nechceme, abynaše radnice ovládali kosovští Albánci,“ komentoval situaci vůdce Srbů ze severu Kosova Milan Ivanovič.

Situace je v srbských enklávách složitá. Většinou jim „vládnou“ kosovští Albánci, kteří vyhrají volby kvůli tomu, že Srbové na příkaz Bělehradu bojkotují komunální volby pořádané kosovskými institucemi. Přesto mají obce i srbské starosty, aby nedocházelo ke střetům mezi etniky.