Přichází ke mně Chalika, manažerka hotelu. Musím už jít, je skoro šest, za pár minut začne platit zákaz vycházení. I když je jasné, že k nám do Větrného Hradu vysoko v horách atentátník zavítá jen těžko, podrobuji se. Zavírá za mnou dveře a zastrčí zástrčku.

Kostel svatého Šebestiána na Srí Lance po výbuchu
Zahnali nás do hotelu. Nikdo nesmí ven, napsala po útoku editorka Deníku

Ptám se jí hloupě, kde bude dnes spát. „S vámi v hotelu, domů nemůžu, žiji až v Kandy,“ odpovídá. Ale zbylé čtyři zaměstnance prý po večeři pošle domů, bydlí v okolí. V horách se zákaz vycházení zřejmě nebere až tak vážně, ale do Kandy je přeci jen daleko.  

Deset let po válce

Výhled z hotelu The Wind Castle do údolíZdroj: Deník / Ivana ZábranskáV hotelu je nás jen hrstka Čechů, je malý, pár pokojů, ale s divukrásným výhledem. Místo hor tentokrát sledujeme zprávy v celostátní televizi, jedou kontinuálně a občas se do nich vloží anglicky mluvící moderátor. Není to dobré, počet obětí stoupá. Občas se u nás zastaví nějaký zaměstanec a dívá se tiše s námi.

Když se ptám Chaliky, co si o tom myslí, zavrtí smutně hlavou. Skoro přesně na den před deseti lety skončila v její zemi občanská válka. Pamatuje si ji dobře a bojí se, že by se ty hrůzy mohly vrátit. Jako budhistka je ale smířená, její osud je v rukou jejího boha. Naší skupince, uvízlé v jakémsi podivném časoprostoru, už to tak jasné není. 

Autorka je editorkou Deníku, která v době teroristických útoků na ostrově Srí Lanka pobývala ve městě Nuwara Eliya, zhruba 150 kilometrů východně od největšího města Kolomba.

Na Srí Lance došlo v neděli k osmi explozím, při nichž zahynulo nejméně 250 lidí a stovky dalších byly zraněny. Cílem útočníků byly kostely a hotely převážně v největším městě ostrova Kolombu. Úřady v reakci vyhlásily zákaz vycházení.

Kostel svatého Šebestiána na Srí Lance po výbuchu
Útoky na Srí Lance mají nejméně 215 obětí. Policie zadržela sedm lidí