Podle AFP se předpokládá, že se na Šrí Lance usadily tisíce Rusů a menší počet Ukrajinců, část z nich proto, aby se vyhnuli možnému odvodu do armády. Někteří si otevřeli restaurace nebo noční kluby. Rozhodnutí ukončit pobyt Rusů a Ukrajinců v zemi přišlo po bouři protestů na srílanských sociálních sítích proti ruskému nočnímu klubu, který se rozhodl uspořádat v sobotu večírek „pouze pro bílé“ v letovisku Unavatuna na jihu země.

Ačkoli na Ukrajině stále probíhá válka, Rusové loni vyrazili na dovolenou do zahraničí:

Odlet z moskevského letiště. Ilustrační snímek
Slunce, moře a žádné sankce. Kam vyrazili Rusové na letošní dovolenou

Podle středeční zprávy serveru BBC News organizátor večírku napsal, že účastníci mají přijít v bílém oblečení. Reklama na akci také obsahovala upozornění „Kontrola (barvy) obličeje: bílá“, což bylo do značné míry interpretováno tak, že akce je otevřena pouze bělochům. Organizátor se po kritikách omluvil za „špatný nápad“ a prohlásil, že jeho cílem bylo uspořádat setkání emigrantů, kteří na Šrí Lance dlouho žijí a zemi milují.

Ruské velvyslanectví v Kolombu později zveřejnilo prohlášení, v němž ostře odsoudilo všechny formy rasové diskriminace a nacionalismu a vyzvalo občany pobývající na ostrově, aby se řídili jeho zákony a respektovali místní zvyky.

Jde o konečné rozhodnutí? 

Šrílanský imigrační úřad v neděli oznámil, že již nebude dále prodlužovat turistická víza Rusům a Ukrajincům, kterým Srí Lanka dovolila v zemi zůstat po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022, původně kvůli nefungujícím leteckým spojům, napsal srílanský list Daily Mirror.

V Česku přibývá pracujících uprchlíků z Ukrajiny. Kdo jsou a jak žijí?

Od počátku konfliktu přijala Česká republika asi 590 tisíc ukrajinských uprchlíků
Pracujících uprchlíků z Ukrajiny v Česku přibývá: Kdo jsou, jak žijí, co plánují

Kauza kolem pobytu Rusů a Ukrajinců na Šrí Lance ale patrně ještě není dořešena. Prezident Šrí Lanky Ranil Vikremesinghe uvedl, že imigrační úřad nařízení vydal bez předchozího souhlasu vlády a že kabinet ještě o dalším prodloužení turistických víz Rusů a Ukrajinců nerozhodl.