Agentura AP s odvoláním na bezpečnostní činitele napsala, že šlo o simultánní výbuchy ve třech kostelích a ve třech hotelech. Zasažená místa jsou hojně navštěvovaná rovněž turisty. Agentura DPA bez bližších podrobností poznamenala, že mezi postiženými jsou také cizinci, o život jich mělo přijít nejméně 27. Podle informací z nemocnic jsou mezi nimi obyvatelé Číny, Nizozemska, Portugalska, Turecka, Británie či USA.

Později došlo na Srí Lance k dalšímu útoku. Napaden byl hotel na předměstí Kolomba, kde podle prvních zpráv zemřeli dva lidé. Jen o několik desítek minut později vybuchla osmá nálož. Podle zpravodajky Deníku Ivany Zábranské, která se v současné době na ostrově nachází, se poslední útok odehrál nedaleko zoologické zahrady. Sebevražedný atentátník tam podle ČT zabil tři policisty.

V Paříži hořela katedrála Notre-Dame
Co způsobilo požár Notre-Dame? Mohlo jít o zkrat, soudí vyšetřovatelé

Jedním ze zasažených míst je kostel svatého Antonína na severu největšího města Kolomba. Bomba explodovala i v kostele svatého Šebestiána ve městě Negombo severně od metropole a jen zde podle policie zemřelo přes 50 lidí. Většina obyvatel Negomba se hlásí ke katolické víře. 

Zdroj: Youtube

Mluvčí hlavní nemocnice v Kolombu reportérům AP sdělil, že jen v tomto zdravotnickém zařízení bylo přijato téměř 300 zraněných. 

Policie zadržela první podezřelé

Na facebookové stránce kostela svatého Šebestiána se objevily fotografie z místa útoku. Na snímcích je vidět krev na podlaze i lavicích, některé snímky zachycují i těla obětí.

„Budovy se výbuchem otřásly, spoustu zraněných lidí potom odvážely sanitky,“ popsal pro AP Alex Agieleson, který se během útoku nacházel nedaleko. Výbuch podle svědků zničil střechu a vyrazil dveře i okna kostela.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Zdroj agentury AP však uvedl, že nejméně dva útoky měli mít na svědomí sebevražední atentátníci. Premiér Ranil Wickremesinghe svolal na dnešek národní bezpečnostní radu. „Důrazně odsuzuji zbabělé útoky na naše spoluobčany. Vyzívám všechny obyvatele Srí Lanky, aby v této tragické chvíli drželi při sobě. Prosím vás, abyste nešířili nepotvrzené zprávy a spekulace. Vláda učiní všechny potřebné kroky k řešení této situace,“ uvedl na svém twitteru.

Srílánská média podle České televize informují, že bezpečnostní složky dostaly informaci o hrozících útocích na křesťanské cíle již před deseti dny. 

„Provedeme veškeré nezbytné kroky proti extremistickým skupinám, které v naší zemi operují. Nedáme jim žádnou šanci opakovat to, co provedli. Půjdeme po nich, ať se hlásí k jakémukoliv vyznání. Policie a další bezpečnostní složky v tuto chvíli provádějí vyšetřování. Věříme, že všichni viníci, kteří byli do tohoto teroristického útoku zapojeni, skončí co nejdříve ve vazbě. Už byli identifikováni.“ uvedl podle České televize srílanský ministr obrany.

Zpravodajka Deníku Ivana Zábranská uvedla, že v souvislosti s útokem již bylo zadrženo sedm podezřelých. Další podrobnosti však zatím policie nesdělila. 

Mimořádná opatření

Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit vyzval občany, aby nepodlehli panice. Kondoloval rodinám obětí a vyzval občany, aby darovali krev pro raněné. Obrátil se rovněž na lékaře s výzvou, aby se všichni dostavili na pracoviště, i když je svátek.

Úřady také ohlásily mimořádná opatření v dopravě. Na mezinárodním letišti u Kolomba platím mimořádná bezpečnostní opatření, pasažéři se musejí dostavit už čtyři hodiny před letem. Správa železnice oznámila, že do vlaků nebudou vpouštěni lidé s velkými zavazadly. Na nádražích provádí personál i policisté prohlídky.

Po dalších dvou útocích nahlášených okolo 11. hodiny SELČ vyhlásila podle agentury AFP vláda s okamžitou platností zákaz vycházení. Podle agentury Reuters také přerušila přístup na všechny hlavní sociální sítě. „Dnes a zítra byly uzavřeny všechny soukromé i státní školy. Turisté nesmějí vycházet na frekventovaná místa. Vedení země označilo nedělní události za plánovaný teroristický útok,“ informuje Zábranská.

Češi jsou v bezpečí

Turisté z České republiky, kteří jsou nyní na Srí Lance s cestovními kancelářemi, jsou v bezpečí. Na dotaz ČTK to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Dodal, že na ostrově končí hlavní turistická sezona a může tam být 300 až 400 Čechů, jak individuálně, tak s cestovními kancelářemi. Podle českého ministerstva zahraničí je v dobrovolné cestovní databázi DROZD na Srí Lance zaregistrováno 92 Čechů.

V Paříži hořela katedrála Notre-Dame
Internetové konspirace. Požár katedrály v Paříži provázely dezinformační kampaně

Podle Papeže žádná z českých cestovních kanceláří sdružených v asociaci nevyužívá hotely v lokalitě, která se dnes ráno stala terčem útoku. Cestovní kanceláře, které na ostrov jezdí, podle něj zvažují další postup včetně případného přesunu českých turistů do vlasti.

„Ministerstvo zahraničních věcí zjišťuje situaci na místě. Varovnou sms zprávu rozeslalo 92 českým cestovatelům zaregistrovaným v databázi Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD),“ uvedl Robert Řehák z ministerstva zahraničí.

Doplnil, že Češi se mohou obracet pro informace a případnou konzulární pomoc na české velvyslanectví v Dillí a honorární konzulát v Colombu. „V případě nouze je možné též využít nouzovou linku českého velvyslanectví v Dillí: +91 9910999460,“ doplnil Řehák.

Reakce ze světa

Upřímnou soustrast vyjádřila pozůstalým celá řada politiků včetně českého prezidenta Miloše Zemana. „Teroristické útoky na věřící v kostelech v době nejvýznamnějších křesťanských svátků jsou zrůdnost. Pan prezident vyjadřuje soustrast pozůstalým a myslí na zraněné,“ napsal na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„S velkým zármutkem právě čtu neuvěřitelné zprávy o útocích na Srí Lance. Stovky obětí a raněných. Útok na nevinné lidi v kostelích právě na Boží hod velikonoční? Šílené a naprosto neakceptovatelné! I když jen na dálku, upřímnou soustrast všem, kteří přišli o někoho blízkého,“ napsal premiér Andrej Babiš.

Podle předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka Česká republika připravena poskytnout Srí Lance pomoc. „S hrůzou jsem si přečetl zprávy o nesmyslných útocích na Srí Lance. Přes 100 mrtvých a 400 zraněných! Upřímnou soustrast blízkým obětí. Jsme připraveni pomoci srílanské straně, pokud nás požádá o spolupráci,“ uvedl na twitteru. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček pak bnabídl pomoc českým občanům: „Co nejdůrazněji odsuzuji teroristické útoky na nevinné lidi na Srí Lance právě na Velikonoční neděli. Vyjadřuji soustrast pozůstalým a zraněným přeji brzké uzdravení. Českým občanům jsme k dispozici prostřednictvím naší ambasády v Dillí a honorárního konzulátu v Colombu.“

K útokům se na twitteru vyjádřila také britská premiérka Theresa Mayová. „Násilné činy proti kostelům a hotelům na Srí Lance jsou opravdu otřesné, všem, které tato tragická událost zasáhla, patří má upřímná soustrast,“ uvedla.

„Je to útok proti celému lidstvu. Jménem tureckého lidu bych rád nabídl svou upřímnou soustrast rodinám obětí a všem obyvatelům Srí Lanky a popřál všem zraněným rychlé uzdravení,“ napsal zase turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Když jsem se dozvěděl o útocích na Srí Lance, které stály život tolik lidí, byl jsem zděšen. Nabízím svou upřímnou soustrast všem rodinám obětí, které chtěly v míru uctívat svého boha, nebo jen chtěly navštívit tuto překrásnou zemi. Jsme připraveni pomoci,“ uvedl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži
Pomoc chudým, nebo obnova katedrály? Přísliby darů budí ve Francii emoce