V tu chvíli mi požadavek na výměnu snídaně připadá trochu malicherný. Haršanův třiatřicetiletý kamarád byl jednou z 359 obětí nedělních koordinovaných útoků na Srí Lance.

Akce teroristů vyvolala na ostrově vlnu účasti. Snad u každého domu vlaje bílý prapor, kterým si připomínají památku obětí. Stejně tak je ale na cestách vidět mnohem více lidí v uniformách. „Mohu vidět váš pas, pane?“ vyžádá si můj doklad na kontrolním stanovišti policejní důstojník a důkladně si jej prohlíží. Jeho kolega pak všechny údaje zapisuje do velké knihy. „Srílanský řidičský průkaz máte? Ne, nemusíte mi ho ukazovat,“ dodává rychle, když se snažím řidičák vylovit z kapsy.

Vůbec jsou policisté stejně jako civilisté k turistům velmi vstřícní. Asi to nebyla náhoda, když renomovaný vydavatel průvodců pro nezávislé cestovatele Lonely Planet označil Srí Lanku za nejlepší zemi, kam se v roce 2019 vydat. Od konce občanské války v roce 2009 vzrostl počet turistů o 400 procent, když loni dorazilo na ostrov 2,3 milionů návštěvníků. Turistický průmysl je třetím největším odvětvím v zemi s pětiprocentním podílem na hrubém domácím produktu. A o to by teď země mohla kvůli teroristickým útokům přijít.

„Bojím se, že turistů teď bude jezdit méně. Vlastně už se to děje,“ řekl mi Haršan. A jeho obavy potvrzuje indický list The Hindu. Okamžitě po útocích zrušilo svou cestu 41 procent Indů, kteří se chystali na Srí Lanku od 21. do 27. dubna.

Zahraniční likvidita v zemi

To není zanedbatelné číslo. Indové jsou totiž nejpočetnější skupinou, která na ostrově tráví dovolenou. Loni jich přijelo téměř půl milionu. Druzí jsou Britové, kterých na Srí Lanku zavítalo asi 204 tisíc. Mezi Čechy obliba cest na někdejší Cejlon také roste. Do země jich zavítalo asi 15 tisíc. Ještě před sedmi lety to byla jen třetina. Není neobvyklé, když na vás pak místní volají: „Ahoj, jak se máš?“

Vyhlídky pro srílanský cestovní ruch nejsou ale teď povzbuzující. „Útoky nejenže ovlivní už tak slabou ekonomickou aktivitu, je ale také ohrožena zahraniční likvidita v zemi,“ upozornila organizace Citi Asia Economics. Poukazovala na to, že turisté do ekonomiky dodávají tvrdou měnu.

Jak se turistický ruch na Srí Lance bude vyvíjet ovšem ukáží až příští měsíce. Vedlejší turistická sezóna začne až v červenci. Ten hlavní blázinec pak obvykle vypukne v prosinci a trvá až do konce března.

„Bůh ti žehnej,“ popřál mi můj domácí, když jsem opouštěl Mannar na západním pobřeží. To samé jsem přál i tomuto rajskému ostrovu, který teď zažívá ničivé chvíle.

Autor je editor Deníku, který pobýval v době teroristických útoků na ostrově Srí Lanka.

Na Srí Lance došlo v neděli k osmi explozím, při nichž zahynulo nejméně 359 lidí a stovky dalších byly zraněny. Cílem útočníků byly kostely a hotely převážně v největším městě ostrova Kolombu.