Sny povstalců z organizace Tygři osvobození tamilského Ílámu (LTTE) o založení samostatného státu na severovýchodě Srí Lanky se po 25 letech ozbrojeného boje zřejmě nesplní.

„Vládní jednotky upevňují pozice kolem Mullajtivu a vytlačují povstalce do okolní džungle,“ prohlásil v pondělí mluvčí srílanské armády Udája Nanajakkára. Pokračující ofenzíva v neděli vytlačila separatisty z jejich poslední bašty v přístavu Mullajtivu.

O svém vítězství již armáda vůbec nepochybuje. „Válka je z 95 procent u konce,“ prohlásil armádní velitel, generál Sarath Fonseka. Tamilští tygři na tato slova přímo nereagovali, na svých internetových stránkách TamilNet však obvinili vládní jednotky ze zabíjení civilistů a genocidy.

Oficiální informace naopak hovoří o tom, že povstalci často používají obyvatelstvo jako živé štíty. Zprávy z bojišť, kam novináři nemají přístup, nelze potvrdit z nezávislých zdrojů.

Poslední fáze

Srílanské ministerstvo obrany uvedlo, že pozice povstalců severně od Mullajtivu včera „úspěšně“ ostřelovaly bojové vrtulníky z 57. divize. Podle těchto informací se rebelové bránili s využitím dělostřelectva, minometů a lehkých zbraní.

Do poslední části ofenzívy je podle generála Fonseky nasazeno na 50 tisíc mužů. Úniku tamilských rebelů přes moře mají zabránit fregaty, které obklíčily dobytý přístav. „Konec terorismu se blíží. Určitě zvítězíme,“ dodal Fonseka.

Ačkoliv se nyní zdá, že dny LTTE jsou sečteny, pozorovatelé upozorňují na skutečnost, že rebelové mohou během krátké doby zformovat nové oddíly a přistoupit ke guerillové válce.

Armádě se každopádně zatím nepodařilo dopadnout či zabít velitele tamilských povstalců. Místo pobytu Velupilláje Prabhakarana není známo, objevily se spekulace, že uprchl do jihoindického státu Tamilnádu.

Ani zde však zřejmě nenalezne bezpečný azyl. Prabhakaran čelí obvinění z podílu na vraždě bývalého indického premiéra Radžíva Gándího, k níž došlo v roce 1991. Indické úřady jej proto chtějí předvolat k výslechu.

Ztráty na životech

Během 25 let trvající krvavé kampaně Tamilských tygrů zemřelo přes 70 tisíc lidí.

Humanitární organizace mají nyní obavy o osudy 250 tisíc lidí, kteří žijí v nebezpečných oblastech bojů.

Jsou pro ně zřizovány „bezpečné zóny“.